Gynekologické problémy – to je téma, které většina žen nerada řeší, ale podle statistik trápí více než polovinu z nich. Oslovila jsem proto gynekoložku Kláru Braunovou, jestli by nám nedala pár tipů, jak podobným obtížím předcházet…
V době moderních těsných oblečení, mnoha hodin strávených v autě, sportem a hlavně při cyklistice u žen velmi trpí i intimní partie, kde je po dlouhou dobu teplé a vlhké prostředí. Přitom dochází k přemnožení mikroorganizmů a ke vzniku různých zánětlivých onemocnění, nejčastěji vaginálních mykóz. Tak jako pokožka má svůj kyselý ochranný plášť, i ve vagině je přirozené kyselé prostředí, způsobené kyselinou mléčnou, které brání růstu mikroorganizmů, způsobujících zánětlivá onemocnění.
Při snaze o důkladnou hygienu si žena může paradoxně ublížit, pokud používá klasická mýdla s vysokým pH, které prostředí v pochvě neutralizuje. Podobně si příliš nepřilepší nekvalitním sprchovým gelem, který je určen pro běžné mytí, kde vcelku nemůže nic způsobit, ale pro prostředí vaginy je příliš agresivní, může jej podráždit a tím opět snížit jeho schopnost udržovat přirozené prostředí. Nejvhodnější je použití speciálně vyvinutých přípravků s mírně kyselým pH, například kvalitních přípravků z řady GYNELLA.
Příčiny gynekologických zánětů
Příčinou zánětu doprovázeného výtokem bývají kvasinky např. typu Candida albicans, plísně, chlamydie, mycoplasma, streptokok aj. Někdy mohou zánět způsobit i některá antibiotika nebo hormonální antikoncepce. Náchylnější k jeho vzniku jsou pacientky s diabetes, s oslabenou imunitou a také s hormonální nerovnováhou – záněty se často objevují v těhotenství nebo v průběhu menopauzy.Mezi vnější rizikové faktory patří nedostatečná hygiena, časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný styk, zavádění cizích těles do pochvy apod.Výtoky bývají mléčně bílé, žluté nebo i nazelenalé barvy a v některých případech i nepříjemně zapáchají. K léčbě se používají antimykotika – léky tlumící kvasinkovou infekci, vzniklou přemnožením mikroorganismů zajišťujících přirozeně kyselé prostředí v pochvě.
Přirozený poševní výtok
Pokud ženu netrápí žádný z výše uvedených symptomů, jako svědění, pálení atd., nemusí se znepokojovat mírnou nebo občasnou vlhkostí na spodním prádle. Jde o přirozený poševní výtok, který má svou funkci a svá pozitiva. Obvykle čirý sekret bez zápachu čistí a ochraňuje poševní výstelku před vysušením, a tím i pochvu před poraněním. Vlhkost pak také usnadní a zpříjemní pohlavní styk, na některé muže navíc působí vzrušivě díky obsahu feromonů. Některé ženy se však v této souvislosti nemohou zbavit potřeby neustálé, přehnané hygieny, čímž si mohou způsobit nemalý problém.
Pozor na tampony a nadměrnou hygienu
Příliš časté a pečlivé vymývání, výplachy apod. mohou narušit přirozenou ochrannou mikroflóru v poševní oblasti. Stejně tak používání tamponů i mimo dny menstruace ve snaze docílit maximální čistoty může mít dokonce opačný efekt. Tampony jsou totiž navrženy ke
vstřebávání a v tomto případě “vysají“ i potřebnou a přirozenou vlhkost, vysuší poševní stěny, a zhorší tak příznaky dosavadního výtoku, jelikož pochva začne pro svou ochranu a udržení vlhkosti produkovat mnohem víc sekretu než předtím. Z toho pak mohou vzniknout nepříjemná podráždění poševních stěn a infekce.
Foto: profimedia