Neomezená degustace více než 600 vzorků autentických vín čeká na návštěvníky pátého ročníku festivalu Praha pije víno v prostorách Novoměstské radnice na Karlově náměstí. Pořadatelé Bogdan Trojak a Antonín Suchánek pozvali desítky vinařů z území bývalé habsburské monarchie, ale i dnešní Francie, Itálie nebo Spojených států, kteří nabídnou přírodně vyráběné produkty převážně z rodinných vinařství. Akce začíná v pátek 18. května odpoledne a potrvá až do sobotního večera.

Vinařský festival navazuje na tradici setkávání vinařů z bývalé rakousko-uherské monarchie. Návštěvníci zde ochutnají autentická vína bez přidaných enzymů, která se nedoslazují ani nedobarvují. Všechna navíc pochází z vinic chráněných od systémových postřiků. „Trh s autentickými víny před pár lety vůbec neexistoval, dnes ale běžně exportujeme 70 procent produkce. To je u českých vín velká vzácnost,“ pochvaluje si jeden z pořadatelů festivalu Praha pije víno Bogdan Trojak z pražského vinného baru VELTLIN. Před deseti lety založil sdružení Autentisté, které si zakládá na výrobě rukodělných vín šetrných k přírodě a zachování vinařské krajiny. „Stále více lidí přemýšlí nad původem toho, co konzumuje. Potvrzují to i data z našeho vinného baru, kde se roční obrat za posledních šest let téměř zpětinásobil a stále roste,“ uvádí Bogdan Trojak. Ročně se v Praze vypije 60 tisíc lahví autentického vína, v průměru tedy 164 lahví za den.

Na dvoudenní festival v polovině května zavítají převážně vinaři z území bývalé habsburské monarchie, ale i dalších regionů. „Účast potvrdilo přibližně 70 vinařů z různých koutů Evropy. Najdete mezi nimi i Charlese Dufoura z Francie, jehož šampaňská se podávají ve špičkových restauracích po celém světě. Pozvání ale přijal také Američan českého původu Jeff Vejr, který proslul výrobou vín v Oregonu. Na milovníky domácích produktů potom budou čekat Milan Nestarec nebo Jaroslav Osička z jihomoravských rodinných podniků,“ představuje hosty Antonín Suchánek, druhý z pořadatelů festivalu Praha pije víno a zároveň zakladatel distribuční společnosti Champagnier. Návštěvníci tak budou moci ochutnat okolo 600 vzorků nejvybranějších vín.

100. výročí založení republiky

Organizátoři spojili festival také s oslavami první republiky, od jejíhož založení uplyne letos na podzim sto let. Hosté si tak při vychutnávání autentických vín mohou za doprovodu odborného výkladu připomenout rozpad Rakouska-Uherska, jenž zásadním způsobem změnil mapu Evropy. Také se dozví, jak se po roce 1918 vyvíjel vinný trh a s ním i samostatné československé vinařství.

Díky koutku s občerstvením si na své přijdou i milovníci jídla. Speciality v historických prostorách pražské Novoměstské radnice bude servírovat mimo jiné i restaurační skupina La Collezione, Tamarind Tree nebo Pelmeňárna. Praha pije víno nezapomíná ani na nejmenší, pro které je připraven dětský koutek s hlídáním a také bohatý program – malování na obličej, výroba zvířátek z balónků a osvěžující nanuky. Vstupenky na festival Praha pije víno zakoupíte v síti goout.net. Dvoudenní vstupenka na pátek 18. i sobotu 19. května vyjde na 1 100 korun, je ale možné zaplatit si vstup pouze na jeden den za 690 korun. Cena vždy zahrnuje skleničku a neomezenou degustaci vín všech zúčastněných vinařství.

Více informací naleznete na webových stránkách či Facebooku.

Foto: PR/Praha pije víno

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno