Babské rady jak na chřipku a nachlazení; nemusíte vždy nutně běžet do lékárny, pomoci vám může i síla přírody.
V obchodě, kanceláři, škole i restauraci. Všude číhají viry vyhlížející svou oběť. S chladným počasím přichází i období nemocí, především chřipek. Jak ale s nepříjemným nachlazením zatočit, aniž byste museli utrácet za léky? Vraťte se k přírodním vitamínům a chřipka vás už nedostane.
Zázvor, med a citron
Kombinace plná vitamínů vám pomůže ubránit se chorobám a posílit imunitu. Omyté citrony nakrájejte na plátky. Zázvor očistěte a nakrájejte. Citrony i zázvor vložte do uzavíratelné sklenice a zalijte medem. Sklenici dobře uzavřete a uchovávejte v lednici. Medovou pochoutku užívejte po lžičkách nebo v čaji, ideálně na bolavý krk nebo kašel.
Cibulový sirup
Cibule je úžasným lékem plným vitamínů. Jednu větší nakrájejte najemno a rozmixujte. Do hmoty přidejte trochu vody a cukr. Směs přiveďte k varu a za stálého míchání vařte, dokud se nevytvoří sirupovitá konzistence.
Česnek je všelék
Nejmocnější zbraní v boji proti chřipce, a zároveň přírodním antibiotikem, je česnek. Konzumovat ho můžete buď čerstvý, kdy stačí sníst jeden stroužek denně, nebo si z něho můžete udělat silnou česnekovou polévku.
Tymiánovo-mátový čaj
Pomáhá proti chřipce a navíc může mírně snížit horečku a ulehčit odkašlávání. Stačí prostě jen zalít čajovou lžičku směsi obou bylinek půl sklenkou vroucí vody, nechat chvíli louhovat a pak co nejteplejší vypít. Nápoj podáváme několikrát denně, vždy ho připravujeme čerstvý.
Slepičí vývar
Mezi tradiční babské rady, které možná vypadají trochu zvláštně, ale přitom opravdu fungují, patří uvaření „obyčejné“ polévky. Lze dělat i z kuřecího, ale slepice je několikanásobně lepší. Vaříme dlouho, pomalu, přidáme věci podle chuti, ale rozhodně by ve vývaru neměl chybět česnek, zelená petrželka (přidáme těsně před dovařením) a řádná dávka pepře. Taková polévka nám posílí imunitu a pomůže odkašlávat. Navíc je řešením v případě, že chřipku provází nechutenství.
Foto: depositphotos/ls992007