Jakmile ozdobí okolí cest, luk a polí nažloutlé květy bezu černého je jasné, že do léta není daleko. Výrazná květenství keře jsou nejen ozdobou jarní přírody, ale také cenným léčivem. Vyrobit se z nich dá i limonáda, která skvěle osvěží v parných letních dnech.

Vzrůstem bez připomíná menší strom a jde o rostlinu vskutku pozoruhodnou. Zpracovat se z ní dají květenství, plody a dokonce i bezové listí, které se v rozemletém stavu přikládá na bolavé klouby. „Před heřmánkem klekni, před bezem smekni“, znělo přísloví z dob minulých, z čehož lze usuzovat, jak moc si naši předkové vážili bezu a jeho léčivých účinků.

Kdy a jak bez sbírat

Na sběr květů je třeba vyrazit v době, kdy jsou přibližně v polovině rozkvětu, ideálně v první polovině června. Zralé tmavé plody bezinek bez stopek se sbírají o něco později, zpravidla v srpnu, v závislosti na počasí. Rostlině se daří především v polostínu a stanoviště pro sběr je třeba volit s rozmyslem. Neměla by být v blízkosti komunikací či polí, kde hrozí kontaminace zplodinami z aut či postřikem.

Natrhaná květenství ukládáme do proutěného koše nebo látkové či papírové tašky, aby se nezapařila. Po přinesení domů květy rozložíme na noviny a necháme přibližně půl hodiny ležet, aby z nich vylezl hmyz.

Osvěžení s chutí

Základem bezové limonády je sirup vyrobený z květů. Jeho příprava je opravdu velmi snadná. Práci dá pouze květy nasbírat, pak už jde vše hladce od ruky.

Pro sirup budete potřebovat:

20 květenství bezu černého

1 kg krupicového cukru

1 l vychladlé převařené vody

2 citrony v bio kvalitě

Postup:

1. Bezové květy bez hmyzu zbavíme stopek, vložíme je do vysoké zavařovací sklenice a zalijeme studenou převařenou vodou. Citrony umyjeme, osušíme, nakrájíme je na kolečka a přidáme do sklenice. Obsah nádoby promícháme, sklenici uzavřeme a směs necháme louhovat do druhého dne.

2. Po 24 h vyndáme květy ze sklenice a obsah přecedíme přes cedník či plátýnko do hrnce. Přisypeme cukr (na 1 l převařené vody připadá 1 kg cukru), který pečlivě rozmícháme v roztoku do úplného rozpuštění. Vzniklý sirup plníme do sterilních, uzavíratelných lahví. Po otevření ho skladujeme v lednici.

Tip: Pokud chceme sirup déle uchovávat, přidáme do roztoku konzervační látku – kyselinu citronovou (přibližně 30 g).

Limonáda s vůní bezinek

Když máme hotový sirup, stačí ho nalít v přibližně 3 cm vrstvě do litrové nádoby, zalít perlivou vodou, přidat kolečka citronu, případně kostky ledu a chutná limonáda je hotová.

 

 

Foto: Depositphotos

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno