Péče o prádlo je pro většinu lidí jednou z nejotravnějších činností v domácnosti. Koš na prádlo je neustále přeplněný, prací a sušící proces trvá věčnost, ponožky se ztrácejí… Vyzkoušejte triky, které vám ušetří čas i nervy.
Dle slov cambridgského ekonoma Ha Joon Changa, změnil vynález mechanické pračky svět víc než internet. Pravdou je, že praní prádla představovalo téměř tři tisíce let velkou otročinu, která se stala s příchodem průmyslové revoluce mnohem snesitelnější.
První mechanickou pračku sestrojil roku 1750 Angličan Stendler a podle jeho prototypu vznikaly valchové pračky. V polovině devatenáctého století přišel James King s nápadem vložit do ručně poháněné pračky buben a záhy na to se objevil vynález vířivé pračky, jehož autorem byl Američan Hamilton Smith.
Doba pokročila a dnes je praní prádla mnohem pohodlnější. Přesto se však může zdát, zejména ve větších domácnostech, že jde o nekonečný proces. Třídění, praní, sušení a žehlení zabírá i nyní spoustu času, který bychom uměli využít mnohem lépe. Sesbírali jsme pro vás užitečné tipy a triky, které vám mohou tuto neoblíbenou činnost alespoň částečně usnadnit.
- Třídění prádla: před praním je třeba prádlo roztřídit podle barev a teplot, na které je budeme prát. Čas můžeme ušetřit tak, že místo jednoho koše na prádlo použijeme stohovatelné boxy, které které označíme podle barev (např. „barevné“, „bílé“) a druhu prádla (např. „ručníky“, „jemné“). Špinavé oblečení bude už předem roztříděné a díky tomu ušetříme před praním spoustu času.
- Ponožky nejdou do páru? Nejspíš máte doma Lichožrouty… Aby se ponožky neztrácely, spojte jednotlivé páry k sobě už při ukládání do koše na prádlo. Pokud to uděláte u horního lemu, můžete je takto i bez obav vyprat.
- V prádle se objevují malé dírky? Na vině bývají háčky od podprsenek či zipy džínů, které se v bubnu zachytávají o ostatní oblečení. Použijte větší pytlík na praní prádla či jakýkoliv bavlněný nebo jutový pytel; podprsenky či džíny do něj umístěte a máte vystaráno.
- Jak zjistit, jestli prádlo barví? Stačí vám k tomu bílý hadřík a trocha vody. Namočte malý kousek prádla, u kterého máte obavu, že bude barvit a hadříkem ho silně přejíždějte. Pokud na něm barva ulpí, je jasné, že triko či kalhoty barví.
- Aby bílá bílá byla… Halenka dostala šedý nádech a oblíbené letní tričko hyzdí žluté skvrny? Nezoufejte! Trik jak barvu obnovit je snadný. Stačí vám k tomu čistá kyselina citronová a trocha vody. Prádlo dejte do větší nádoby a zalijte ho vodou s kyselinou citronovou (na litr horké vody použijte jednu polévkovou lžíci kyseliny). Nechte přes noc odstát a druhý den prádlo vyperte běžným způsobem.
- Prádlo jste vyndali ze sušičky, ale některé kousky jsou stále vlhké? Máme snadný trik! Před zahájením sušení dejte do bubnu suchý! ručník. Prádlo bude dokonale vysušené a navíc tím zkrátíte dobu sušení.
- Sušičku nevlastníte a prádlo věšíte na rozkládací sušák? Pak se možná potýkáte s vytlačenými rýhami na jemnějších kouscích oblečení. Jednotlivé tyčky lze obalit molitanem a je po problému.
- I skládání prádla si můžete usnadnit. Oblečení lze skládat za pomoci desky na rychloskládání. Tu můžete koupit nebo si ji vyrobit za pomoci kartonu a třech proužků izolepy. Na youtube.com najdete spoustu tutoriálů jak na to.
- Sadu ložního prádla budete mít vždy krásně pohromadě, když ho složíte a poté povlaky i prostěradlo uložíte do jednoho z povlaků na polštář.
Foto: Depositphotos.com