Chvíle strávené s dobrou knihou jsou i v současném světě moderních technologií a internetu pro mnoho lidí nepostradatelnou součástí životního stylu. V čem jsou čtenáři knih ve výhodě? Podle vědců i lékařů knihy podporují kreativitu, zvyšují empatii, ale nabízejí i celou řadu dalších benefitů, které zkrátka stojí za přečtení.

Zlepší se vám mozkové funkce

Ze studií vyplývá, že mentální stimulace pomáhá předcházet Alzheimerově chorobě nebo demenci a zpomaluje jejich případný nástup. Každý sval v těle, aby prospíval a zůstal zdravý a silný, vyžaduje procvičování. Skládání puzzlí a hraní nejrůznějších her, které vyžadují přemýšlení, koncentraci, případně i schopnost si zapamatovat, mají dobrý vliv. Tím že udržujeme náš mozek aktivní, si ale také pomáháme proti depresi.

Posílíte si paměť a soustředění

Při začtení se do příběhu aktivujete spoustu mozkových funkcí současně. Během tohoto tzv. hlubokého čtení si zlepšíte schopnost plně se koncentrovat tím, že se musíte zcela ponořit do obsahu knihy. Současně musíte porozumět textu, vizualizovat si přečtené, analyzovat děj, zapamatovat si širokou škálu postav, jejich příběhů, nových i starších okolností, které jsou navíc propleteny vedlejšími situacemi a zápletkami. Tak svou paměť posilujete. Každá nová vzpomínka potom vytvoří novou synapsi neboli nervový spoj v mozku a posílí ty existující, což celkově zlepšuje nejen krátkodobou paměť, ale také stabilizuje nálady.

Zlepšíte si analytické myšlení

Určitě se vám už někdy stalo, že jste záhadnou zápletku románu stačili rozluštit dříve, než bylo její tajemství v knize prozrazeno. Pokud je to tak, znamená to, že máte dobré kritické i analytické myšlení. Byli jste schopni si všechny dílčí detaily zapamatovat, poskládat dohromady a s pomocí logického úsudku a intuice odhalit, kde je pravda. Tento typ inteligence se pravidelným čtením posiluje. Tato schopnost se vám bude výborně hodit i při zpětném zhodnocení knihy. Když se o ní budete bavit s jinými lidmi, vyjádříte na ni svůj jasný názor, protože jste o celém příběhu přemýšleli z různých úhlů pohledu.

Rozšíříte si slovní zásobu a zlepšíte psaní

Čím více čtete, přicházíte do styku s rozmanitějším a širším slovníkem, který začínáte průběžně zařazovat i do svého mluveného nebo psaného projevu. To jak mluvíte, se následně stává vaší osobní vizitkou a nutno poznamenat, že lidé sečtělí, kteří mají bohaté slovní vyjadřování, případně dostatek faktických znalostí, které četbou literatury načerpali, mají vyšší sebevědomí ve společenském styku, umí lépe formulovat to, co chtějí sdělit, což jim následně pomáhá v soukromém i v profesním životě. Četbou si také zlepšíte schopnost psaní. Budete snáze sledovat spád, plynulost a styl jiných autorů, což může ovlivnit vaši vlastní práci i písemný projev jako takový.

Snížíte stres a uvolníte se

Během každodenních a mnohdy stresujících povinností pomůže jednoduše vypnout. Čtením dobrých básní nebo románu, který vás pohltí svým dějem, zapomenete na realitu a budete se koncentrovat pouze na děj příběhu, jenž čtete. Jedná se o snadný a dostupný způsob odpočinku a zmírnění napětí. Udělejte si na čtení knih více času, skvělá doba je také před spaním, kdy si před usnutím vyčistíte hlavu. Pokud si navíc zvyknete číst pravidelně, bude pro váš mozek jednodušší dostat se do stavu relaxace a přenést se do místa dění v knize.

Budete empatičtější

Tím, že se čtenáři literární fikce pravidelně vžívají do osudu knižních postav, je pro ně daleko jednodušší vcítit se do emocí a myšlenek druhých lidí, než pro ty, kteří čtou pouze literaturu faktu. Díky čtení příběhů se stanete empatičtějšími a budete snáze nahlížet na odlišné situace z mnoha různých perspektiv. Současně také získáte nové prožitky spoluprožíváním. Tím, že se do osudu hlavní postavy vcítíte, začnete její zkušenosti vnímat jako své vlastní, jako něco, co jste sami prožili, ačkoli jen skrze knihu.

 

Foto: depositphotos/mihtiander

Redaktorka časopisu Sedmička a webu Ženydívky.cz. Má ráda literaturu, dokumenty, přírodu a procházky starou Prahou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno