Nechce se vám začít dělat na nějakém úkolu, odkládáte i věci, které opravdu dělat chcete, snažíte se sami sobě poručit, ale neuposlechnete se? Pokud zní odpověď ano, tak potom prokrastinujete.

V minulosti lidé prokrastinací netrpěli, a to z jednoduchého důvodu: nebyl na ni čas! Po několikahodinové směně v továrně zkrátka nikdo neměl sílu prokrastinovat. Dnes je to jiné. Jsme obklopeni možnostmi. Nevíme jaké si vybrat auto, partnera, zaměstnání… sledujeme seriály, paříme na počítači a každou chvíli kontrolujeme sociální sítě. Jíme, i když nemáme hlad, opakovaně přerovnáváme věci nebo jen tak zíráme do neznáma. Když se nedokážeme přemluvit k plnění úkolů, které bychom chtěli nebo měli dělat a místo důležitých věcí, ve kterých je pro nás smysl, často děláme něco, co nám k ničemu není – pak prokrastinujeme. Později máme výčitky a jsme na sebe naštvaní, a pak opět dochází opakovaně k tomu, že nic neděláme.

Co tedy je, a co není prokrastinace?

Prokrastinace není odpočinek. Odpočívat je důležité a potřebuje to každý z nás. Pokud si tedy po náročném pracovním dni pustíte před spaním oblíbený seriál – neprokrastinujete, nýbrž odpočíváte. Rozdíl je pak v tom, když se díváte na seriál, protože se vám nechce pustit do pracovního úkolu. Prokrastinace není ani lenost. Lenoch nepracuje, protože pracovat nechce a není to pro něho důležité. Prokrastinátor práci pouze odkládá a pak trpí výčitkami, že svůj čas promrhal prázdnými činnostmi a nic za celý den neudělal.

Je důležité mít motivaci!

Začněte pátrat po tom, čemu byste ideálně chtěli věnovat svůj čas. Hledejte osobní vizi. Pokud se vám podaří ji najít, je to ten nejúčinnější motivační magnet. Pomůže vám dělat to, v čem vidíte opravdový smysl, zároveň vás potáhne dál, do vaší budoucnosti. Udělejte si osobní analýzu. Odpovězte si na otázku, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, stavte na těch silných stránkách a seznamu životních úspěchů. Pokud děláte činnosti, které chcete dělat, přichází stav, který vede k tomu, že vyplavujete dopamin a díky tomu dochází k vyšší kreativitě, která vám pomáhá k dosahování vytoužené smysluplné činnosti. Nakonec přichází stav, kdy přestanete vnímat čas, a nemáte absolutní potřebu prokrastinovat.

A jak si poručit a poslechnout se?

Uvědomte si, kolik procent času věnujete dělání smysluplných věcí, tedy naplňování vaší osobní vize. Zkuste si efektivně plánovat svůj čas a dodržujte pozitivní návyky. Efektivita vám potom pomáhá v tom, že z činností, které děláte, udělá pro vás ty klíčové – tedy ty, které vás nejvíce posouvají vpřed, pomáhají vám dělat konkrétní kroky směřující k naplnění vašeho cíle. Ukliďte si svůj pracovní stůl tak, aby vás nic nerozptylovalo. Vytvořte si to-do seznam. Rozdělte si do něho úkoly, které jste schopni ten den zvládnout. Pak se na každý úkol plně soustřeďte, hlavně se naučte jednotlivé úkoly dokončovat. Mezitím si dělejte přestávky, ale vždy se opět vraťte ke svému seznamu, dokud ho ten den celý nedokončíte. Zkuste si takový seznam připravit každý den večer. Nebudete na něj muset myslet a budete klidněji spát.

Pravidelnost a dodržování návyků

K dosažení cíle je důležité vytvořit z úkonů návyky – tedy tak dlouho je opakovat, až se z nich návyk stane. Dodržujte odpočinek, naplňujte své sny a cíle a plňte poctivě svůj seznam úkolů. Ten vám umožní každý den pracovat nejen na vašich návycích, ale může vás i odnaučit zlozvyky a činnosti, které pro vás nejsou smysluplné. Důležité je dodržovat malé krůčky, které vedou k velkým změnám. Říká se, že jdeme-li s davem, dojdeme maximálně tam, kam šel dav. Pokud ale umíme dav opustit, dostaneme se na místo, kde nikdo nebyl. A tam se s největší pravděpodobností nachází i vaše naplnění. Dělejte tedy konkrétní kroky k naplnění svých vizí a pak vás už ani nenapadne prokrastinovat.

Foto/Depositphotos

Je Gestalt koučem a zabývá se dále studiem Gestalt terapie. Praktikuje aromaterapii a má ráda, když může svým dotekem pomoci lidem při jejich cestě ke zdraví a celkové harmonii, proto pracuje s technikou AromaTouch. S radostí se také podílí na projektu Rozšířená rodina. Ve volném čase cvičí jógu, čte odbornou literaturu zaměřenou převážně na osobní růst, ráda píše, cestuje, má ráda kulturu a umění.