Skříň plná oblečení, jeden komínek vedle druhého, trička ještě s visačkou… Ale vy přesto nemáte co na sebe! I když to může vypadat jako „návrat v čase“ kamsi do období první republiky, na pomoc s provětráním vašeho aktuálního šatníku si můžete přizvat osobní stylistku. Špičkou v tomto oboru je u nás třeba Lenka Zelenohorská, která se stylingu a tvorbě image věnuje už šestnáct let.
Nejprve si pojďme vysvětlit, kdo je vlastně osobní stylista?! Většina lidí má toto povolání spojené především s péčí o slavné hvězdy jako jsou herci a zpěváci, a někteří si je dokonce pletou s maskéry či vizážisty. To ale stylista nedělá. Jak už sám název napovídá, stylista pomáhá najít člověku jeho vlastní osobitý styl, díky kterému dokáže vyjádřit svou přirozenost a krásu – a to nejen za pomoci toho správného oblečení, ale i doplňků, účesu i líčení.
Stylista nenutí lidi oblékat se podle nejnovějších trendů z módních časopisů nebo podle hesla „čím dražší, tím krásnější“. Šatník odhalí, jak se sami vnímáme a vidíme – ne každý je s pohledem do zrcadla spokojený. Proto je vhodné přizvat na pomoc právě osobního stylistu, který poradí, které střihy, barvy a látky padnou vašemu tělu – jak vyzdvihnout vaše rysy a zamaskovat problémové partie. Stylista také naučí své zákazníky kombinovat a tvořit šatník, který bude variabilní a funkční. Zde má třeba velké uplatnění unikátní tzv. Kapsle 3-2-1, jejíž autorkou je Lenka Zelenohorská. Ta svým klientům mj. vytváří na míru i osobní Knihy krásy, kterou si každý odnese domů a může se podle ní řídit celý život.
Společné nakupování
Stylista také často se svými zákazníky chodí přímo do obchodů a společně nakupují. „V obchodech vás nenaučí vybírat a kombinovat oblečení. Stejně jako v potravinách vás nenaučí vařit oběd, jen vám poradí ingredience,“ říká Lenka Zelenohorská, která své služby nabízí jak ženám, tak i mužům. Vybere obchody, které zákazníkovi stylově vyhovují, naučí také jak si oblečení zkoušet – přeci jen stísněné zkušební kabinky nejsou zrovna příjemné místo a nemluvě o tom, že zakoupené oblečení potom doma vypadá mnohdy úplně jinak. „Pohled do zrcadla bývá pro ženy stresující. Se mnou se na sebe podívají novým pohledem,“ říká Zelenohorská.
Tvorba stylu a nový šatník
|
Jak na přehledný šatník? Skládání oblečení odjakživa nebaví nikoho – děti ani dospělé. Menším zpestřením této neoblíbené činnosti může být tip od Lenky Zelenohorské, která je vyznavačkou skládání oblečení podle Japonky Marie Kondo. Tento způsob skládání prezentuje ve svém ateliéru a používá i doma. Pokud tedy máte dostatek šuplíků, určitě je dobré to alespoň vyzkoušet.
Kdo je Lenka Zelenohorská?
Poznej se. Obleč se. To je motto osobní stylistky Lenky Zelenohorské, která působí v Praze. Vystudovala uměleckou školu obor design, následně vysokou školu se zaměřením na vzdělávání dospělých. Jejím „královstvím“ je její ateliér, který je zároveň butikem s italskou módou. Je autorkou typologie stylu, unikátní Kapsle 3-2-1 a má návod k vytvoření šatníku snů. V Ateliéru stylu, ze kterého na první pohled vyzařuje ženskost, pořádá také kurzy a nejrůznější workshopy.
Jedinečnost Lenky Zelenohorské spočívá ve schopnosti nahlédnout pod masky a role lidí, dostat se k jádru člověka a odstranit bariéry, které ho oddělují od jeho přirozeného já. „Neměním člověka na někoho, kým chce být, ale ukazuji člověku, kdo skutečně je,“ tvrdí stylistka.
Móda a práce s lidmi je její vášní. Pochází z umělecké rodiny a smysl pro módu zdědila po své prababičce – prvorepublikové modistce, která šila klobouky. Ta si na Vinohradech zřídila salon a oblékala české ženy.