S vinutými perlami jsem se poprvé setkala před lety na Šumavě a hodně mě okouzlily, letos v létě jsem se v Českém Krumlově seznámila s prací výtvarnice Lucie Lukáškové a byla okouzlená podruhé. Vstupte se mnou do čarovného světa skla a šperku.
Lucie Lukášková absolvovala VŠ UMPRUM a celá léta se zabývala tvorbou textilu, posledních pět let je také sklářským nadšencem a propagátorem techniky vinutí perel, díky vášni pro „vinutky“ před rokem založila a pořádá Sympozium vinutých perel. České vinuté perle jsou způsobem výroby a technikou takovým skleněným unikátem. Jako jediné se vyrábí vylučně ručně, takže co kus to originál. Pokud vás tedy vinutky okouzlují jako mě, určitě doporučuji pořídit si nějaký originální šperk, který vám bude dělat radost.
Lucie vy jste začínala s textilní tvorbou, co vás k ní přivedlo?
Já jsem původně studovala „Hollarku“ takže žádný umělecký obor mi není cizí. Potom jsem vystudovala restaurování textilu a dál už jsem věděla, že se chci věnovat práci s textilním materiálem a pokračovala tak ve studiu textilu na UMPRUM. A začala se specializovat jak ve své tvorbě, tak v restaurování na výšivku. Mojí nejhezčí textilní prací byla spolupráce na filmu Letopisy Narnie-Princ Caspian, kde se realizovalo i několik mých návrhů.
Co vás na „módě“ nejvíc baví? Sledujete třeba lidi na ulici nebo slavné jak se oblékají a hodnotíte?
Ne, já nejsem odborník na módu, mám ráda, když se lidé oblékají tak, že se svým oblečením souzní. Pro mne je důležité cítit se pohodlně v tom co se mi líbí. Jako textilák mám slabost pro přírodní materiály a kvalitní zpracování. Při mém osobním výběru šatníku je pro mne důležitý vždy materiál a střih.
Vím, že jste se od textilu odchýlila k vinutým perlám, ale to co nosíte je stále z vaší dílny?
Samozřejmě, že nejvíce šperků, které nosím, je moje práce, ale ráda nosím i šperky svých kolegů se kterými spolupracuji. V posledních letech spolupracuji se skvělými vinutkáři . Scházíme se společně při příležitostech Sympozií vinutých perel, která s kolegyní pořádáme. Protože chceme, aby se o tomto krásném starodávném umění vědělo. A záleží nám na tom, aby se vědělo jakou krásu dokážeme stvořit u nás v Čechách.
Vinuté perly – povězte mi něco o nich, je to česká specialita nebo je najdeme i jinde ve světě?
Vinuté korálky nejsou pouze českou specialitou i když v Čechách mají dlouholetou tradici. Vinuté korálky jsou na světě již pět tisíc let a nacházejí se ve vykopávkách po celém světě. Ve starověku se korálky i platilo. V současnosti mají asi nejvíce příznivců na západ od nás, ale i u nás již existují sběratelé tak zvaných vinutek. (v cizině tuto uměleckou disciplínu hledejte pod názvem lampwork)
Možná by bylo dobré říci něco o této málo známé technice. Celé kouzlo spočívá v tom, že se roztavená sklovina navíjí na ocelový drát, tzv. mandrel a jejím postupným vrstvením vzniká malá skleněná plastika. Existuje nepřeberné množství zdobících technik . Vycházejících z tradičních italských vzorů, nebo ryze autorových vizí. Každý korálkář má svůj vlastní, specifický rukopis a vlastní výtvarné vyjádření.
Proč právě práce se sklem?
Práce se sklem mne nadchla zhruba před pěti lety, kdy jsem se s touto technikou poprvé setkala. Okamžitě jsem se zamilovala a zcela jí propadla. Do tohoto pro mne osudového setkání byla veškerá moje tvorba měkká a teplá,od té doby co jsem se seznámila se sklem z blízka, je veškerá má tvorba ve výsledku studená a tvrdá. Práce s roztaveným sklem je neuvěřitelnou meditací. Plamen ve kterém sklo taví má 1300 stupňů a práce s ním je pro mne závislostí. Mám ráda, když skleněnou tyčovinu proměňuji v barevné tvary.
Vaše šperky jsou nádherné, kde hledáte inspiraci?
Děkuji za pochvalu. Asi tak jako každý výtvarník, některé šperky vznikají podle návrhů, kdy se v noci probudím s vizí a musím si návrh zaznamenat. Jiné vznikají z hromady korálků odložených po šuplících“ na později“. A některé šperky vznikají přímo na míru, na zakázku budoucí majitelky, či majitele. Takové zakázky dělám ráda, jsou pro mne výzvou, ale zároveň patří mezi ty nejnáročnější. Nejlépe se šperky dělají pro lidi které znám a mám je barevně a typově přečtené.
Může se laik naučit také vyrábět vinuté perly, případně pořádáte nějaké kurzy?
Vinuté korálky se může naučit skoro každý. Hlavně se nesmí bát ohně a musí mít touhu poznat něco nového. Je to řemeslná technika a tak je důležité věnovat nácviku dost času a trpělivosti, než vás ruce začnou poslouchat. V posledních letech pořádám pravidelně zážitkové workshopy pro děti. Mám i pár dospělých žaček. Práce s kahanem je úžasný zážitek.
Co je při výrobě nejdůlěžitější?
Soustředění a trpělivost. Kvalitní kahan a kila a kila skla, toho není totiž nikdy dost. Každý korálkář vám řekne, že kromě železných nervů, také železnou záď a nedávno jsme připojily i trička k propálení. Sklo vás postupem času začne poslouchat a odvíjí se tak přímo při práci nitky fantazie, která vás potom unáší dál a dál.
Najdeme vás v dohledné době na nějakých trzích, akcích, prostě kdekoli by bylo možné se na vaší práci podívat, třeba si ji vyzkoušet?
V nejbližší době mé šperky najdete na Czechia fashion weeku 2017, což je akce Národní komory módy ČR. Mne osobně nejčastěji v „Klášterech“ v Českém Krumlově se kterými dlouhodobě spolupracuji a kde pracuji s dětmi v řemeslných dílnách. Příští rok v srpnu zde připravujeme již v pořadí třetí Sympozium vinutých perel v Čechách, kde kromě mne bude k vidění, také mnoho vinutkových mistrů z celé republiky.
Foto: archiv Lucie Lukáškové