Lesklá, matující, hydratační, ale i dlouhotrvající a neslíbatelná. Anebo metalická a holografická. A nově třeba oboustranná – v luxusní tužce, která rtům dodá svůdnost filmové hvězdy. Taková je rtěnka. Nejoblíbenější kosmetické líčidlo na světě, které ženy dělá krásnější a sebevědomější už od dob královny Kleopatry. Svůj svátek slaví v nejčervenějším měsíci v roce: Národní den rtěnek (National Lipstick Day) připadá na 29. července. Největším producentem rtěnek u nás je česko-slovenská společnost Dermacol. Rtěnkou či leskem této značky se u nás líčí každá pátá žena.
„Rtěnka pro mě představuje ženskost. Pěstěné, krásně nalíčené rty a na nich úsměv – to je přece punc ryzího ženského půvabu,“ říká Věra Komárová, ředitelka strategie a spolumajitelka rodinné firmy Dermacol. Ona sama nedá na rtěnky dopustit: nikdy ji neuvidíte bez perfektně nanesené růže na rty. „Matná rtěnka je hlavně do práce a pro byznys. A lesklá je glamour, ideální na večer, když chcete zazářit,“ vysvětluje Věra Komárová, jejíž společnost loni prodala přes 800 000 kusů rtěnek a lesků.
Nová hvězda ve Varech
Na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde byl Dermacol i letos partnerem, měla premiéru i nová rtěnka Iconic Lips. „Oboustranná tužka z jedné strany obkreslí rty a z druhé je vyplní sytou barvou. Perfektně tak sjednocuje barvu rtů a opticky zvětší jejich objem,“ představuje novinku Věra Komárová. A dodává, že když touto rtěnkou nalíčili modelku Ivu Kubelkovou, která je tváří ikonické řady, proměnila se – v královsky červené róbě a s ohnivě rudými rty – v dokonale svůdnou filmovou hvězdu.
Hvězdné nebe rtěnek
„Rtěnky a konturovací tužky spojené v jediném líčidle jsou teď rozhodně in. Oblíbenou variantou klasických pevných rtěnek jsou ale i rtěnky tekuté, nanášené štětečkem,“ přibližuje trendy Věra Komárová. Boom podle ní zažívají růže a lesky s různými efekty, s mega třpytem či holografickým odleskem. A nově také multilíčidla sloužící zároveň jako tvářenky. „Každá žena si dnes může vybrat tu svou,“ říká o rtěnkách Věra Komárová. „Já například ráda používám 16H Lip Colour, dlouhotrvající, neotíratelnou a neslíbatelnou barvu na rty. Ta je tak populární, že k jejím čtyřiadvaceti odstínům přidáme během léta ještě další nové barvy.“
Blaho pro naše rty
Rtěnka jako směs olejů a vosků rty přirozeně chrání a zabraňuje vysoušení. „Třeba hydratační rtěnky obsahují ještě speciální olej, poskytující rtům až čtyřiadvacetihodinovou ochranu. V rtěnce najdeme řadu přírodních látek zajišťujících požadovanou pevnost, které jsou zároveň pečující. Například včelí vosk, vosk z rýžových otrub, bambucké máslo nebo kandelilový vosk: ten se získává z listů z rostliny Euphorbia Cerifera, pěstované v Mexiku, a vyznačuje se nádhernou vůní,“ vysvětluje Věra Komárová.
Lesk zajišťují různé typy olejů. Proti otěru zase působí látky, které na rtech vytvoří jemný film zvyšující přilnavost rtěnky ke rtům. Konzervanty se nepoužívají takřka vůbec: rtěnky totiž většinou neobsahují žádnou vodu, pro uchování jejich čerstvosti proto stačí přidat antioxidant. A nakonec ještě parfém: nejčastěji s nádechem růže nebo fialky.
Rtěnky dnes i zítra
V úplných počátcích se rtěnky vyráběly lisováním, a pak se každá ještě zvlášť opalovala nad kahanem. Složitou ruční práci postupně nahradily stroje. „Dnes je produkujeme v řádech i tisíců kusů za den. V továrně na kosmetiku v Brně jsme nedávno spustili novou linku právě na rtěnky a balzámy. Barevná hmota doplněná o všechny další přísady se tu za tepla lije do měkkých silikonových pouzder, a z nich se pak jednoduše vyloupne,“ přibližuje Věra Komárová.
Součástí brněnské „továrny na krásu“ je také vlastní vývojová laboratoř. Ta je svým zaměřením na kosmetiku jedinečná v celé republice. „Testují tu třeba lesk s lip-up efektem určený pro ženy s užšími rty. Speciální složka v lesku rty při pravidelném používání prokazatelně vyhladí, zpevní a dodá jim tak na určitou dobu žádanou plnost. Pracujeme také na čistě přírodním balzámu na rty a na balzámu pro vegany s ochranným faktorem proti slunci. A experimentujeme leskortěnkou: ta by měla být něčím mezi pečujícím balzámem a rtěnkou s vysokým leskem,“ uzavírá Věra Komárová.
Víte že…?
Historie rtěnky začala už před pěti tisíci lety ve starobylém městě Ur nedaleko Babylonu. První rtěnka vznikla rozdrcením drahých kamenů. Prášek se pak roztíral na rtech. Pro egyptskou královnu Kleopatru se podle dochovaných záznamů vyráběla rtěnka z karmínových broučků, kteří po důkladném zpracování paličkou poskytovali jasně červený pigment. Ten se pak smíchal s rozetřenými mravenčími vajíčky.
Během 16. století se stala rtěnka nesmírně populární především v Anglii za vlády Alžběty I. Tehdy byly v módě křídově bílé tváře a krvavě rudé rty. K její výrobě sloužily zejména rostliny a včelí vosk.