Ke konci roku, během sváteční pohody, budete mít možná chuť předzásobit se na zimu bylinkovými odvary či tinkturami. Jak ale na to? Možná vám napoví naše jednoduché rady.
S bylinkami pracuji léta, ale pamatuji si, že na začátku bylo nejdůležitější pochopit a naučit se úplné základy. Navázat na ně složitějšími věci už není tak těžké. Pojďme si tedy prakticky vysvětlit, jak s bylinami pracovat.
Odvar není čaj
Pod názvem odvar si mnoho lidí představí vlastně bylinkový čaj – jde ale o to, jak bylinkový čaj připravujete… Základem odvaru totiž je, že byliny vaříme ve vodě, ne že je jen zalijeme vodou z rychlovarné konvice. Připravené, nejlépe na menší části nasekané byliny (ať už sušené nebo čerstvé) vložte v daném poměru do vody, přiveďte k varu a nechte provařit. Obvykle je to tak 20 minut, ale záleží na bylině. Vždy dejte o trochu víc vody, než pak potřebujete, protože se něco vyvaří. Když je hotovo, nechte trochu zchladnout a přeceďte přes cedník nebo přes plátýnko. Rozdíl mezi odvarem a tím, že bylinky jen vylouhujete v šálku (nálev), je v jeho síle. Každá bylina má svou potenci, tedy sílu, a čím větší síla, tím větší účinek na naše zdraví. A samozřejmě, když ji provaříte půl hodiny ve vodě, získá větší sílu než „jen“ zalitá horkou vodou. I když… i nálev u běžných bylin, které užíváte jako kúru (například kopřiva), stačí.
Tinktura je cobydup
Možná to působí složitě, ale připravit si tinkturu zvládne každý. Vlastně, jde jen o to namočit bylinky do vysokoprocentního alkoholu. Z vlastní zkušenosti vím, že je zde nejtěžší sehnat ten alkohol. Ačkoli se v mnoha návodech uvádí, že stačí, aby měl alkohol 35 až 40%, já mám zkušenost, že 50% působí mnohem lépe. Chce to alkohol bez příchutě, také je možné koupit lihový základ v lékárně, ale málokde ho mají… Vezmete vybranou bylinu, a obvykle v poměru dva díly alkoholu – jeden díl byliny, ji naložíte. Potom necháte na tmavém, chladnějším místě (špajz je ideál) odležet. Zase závisí na bylince, ale doba, kdy je tinktury hotová je čtrnáct dní a déle – chce to vyzkoušet. Než bylinu zcedíte, je dobré ji promačkat, aby pustila vše, „co se v ní skrývá“. Tinkturu přelijte do připravené láhve (nejlépe z tmavého skla) a dobře uzavřete. Tinktury se po kapkách užívají vnitřně, někdy zevně, třeba u kostivalu, který je výborný na bolesti kloubů, kostí, kolen…
Co je to macerát?
Macerát jsou vlastně vylouhované byliny zastudena. Tedy vybranou bylinu naložíme, obvykle na noc, do nádoby a zalijeme studenou vodou. Tenhle druh přípravy je vhodný pro byliny, které není vhodné vařit, protože tak ztrácí své léčebné účinky.
Sirup máte hotový za chvilku
Ani výroba klasického sirupu na kašel není žádný problém. Jako základ lze použít už zmíněný odvar, nálev nebo tinkturu a svařit ji s cukrem (nejlépe třtinovým) a vodou. Když použijete 100g cukru, pak je dobré dát 50 ml vody. Vše svaříte na mírném ohni, nejlépe v hrnci z tlustým dnem. Že je hotovo poznáte tak, že směs začne houstnout. Pak ji tedy odstavíte a necháte dobře zchladnout, teprve poté ji nalijete do připravených, vyvařených lahviček a uchováte v chladu maximálně tři měsíce. U známého jitrocelového sirupu je příprava jiná, jednodušší. Stačí vám dostatek nasbíraných listů jitrocele kopinatého, které je nutné dobře oprat a osušit. Druhou ingrediencí je pak třtinový cukr. Když vezmete tři hrsti listů, budete potřebovat dva hrnečky třtinového cukru. A postup je potom jednoduchý: pokrájíte listy na větší kusy, do vyvařené a vysušené sklenice je začněte vrstvit – jedna vrstva asi centimetr. Jitrocelovou vrstvu zasypete cukrem a vrstvíte dokud není sklenice plná. Na závěr ještě zasypejte cukrem, uzavřete a nechte odpočívat na slunném místě pár dní. Potom zcedíte, přelijete do lahví a uchováváte v chladu.
Foto: Depositphotos/Shaiith79