Na některé ze sociálních sítí na mě před časem vykoukly skvělé fotky cvičení, které si říká Bungee Workout. Zrovna jsem zvažovala, že bych k milované józe přidala něco rychlejšího, a protože jediné studio, které má certifikaci na tenhle typ cvičení, D&D Fitness Studio – Bungee Workout(TM) mám za rohem, volba byla jasná. Po první lekci jsme s kamarádkou byly nadšené a já se rozhodla, že pro vás vyzpovídám majitelku studia Veroniku Dolanskou. O čem tedy Bungee Workout je a jaké má zdravotní benefity?

Jak jste se dostala k Bungee Workoutu?

Ve třetím ročníku během praxe jsem měla slabou chvilku, a o pauze jsem brouzdala po Facebooku, když jsem narazila na Bungee Workout video z Thajska. Měla jsem před státnicemi takový splín, že vlastně nevím, jestli chci celý život právě tohle dělat. Něco ve mě přecvaklo a já si během pár minut vyhledala kontakt na zakladatele Bungee Workoutu v Thajsku, napsala jim, že to chci dovést do ČR a během dvou hodin jsme byli domluvení.

Myslíte si z pohledu fyzioterapeutky, že je to vhodné cvičení pro každého?

I zde jsou samozřejmě určitá omezení, ale obecně se dá říct, že ano. Stačí jen zvolit ten správným typ lekce. Některé lekce jsou vedené pomaleji a jsou přizpůsobeny lidem, kteří nejsou zvyklí cvičit, nebo mají vyšší věk či váhu, jiné lekce jsou zase pro ty, kteří si chtějí dát pořádně do těla a nebo jen zkusit nevšední zážitek.

Jsou nějaká omezení takového cvičení?

Cvičení není vhodné pro těhotné z důvodu popruhu, který jde přes břicho. Samozřejmě i zde platí jako pro jiné sporty veškerá omezení při různých nemocech, kdy dotyčný ví, zda mu dokto dovolil sportovat. Naopak výhodou je, že například po úrazech kolen, kdy lékař ještě nedovolil běhat nebo to samotný stav člověka nedovoluje, při lekci Bungee Rehab může dotyčný dělat dřepy a i si trochu zaběhat. Díky zavěšení na lano totiž nevzniká takový tlak na kolena a jen zpevňujeme svaly okolo.

Jak až se dá zlepšit kondice, případně, jak často by měl člověk cvičit?

Kondici lze pomocí Bungee zvednout opravdu hodně. Představte si totiž kombinaci silového tréninku, kdy jen pracujete staticky proti nějakému odporu, a kardio tréninku, kdy běžíte jako o život (samozřejmě toto platí pro lekce Workout a fit nikoli Rehab). Lidé, kteří jsou zvyklí naběhat kilometry, jsou po lekci Bungee Workoutu vyčerpaní protože najednou museli ještě silou pracovat proti odporu. Lidé, kteří jen zvedají činky a mají vybudované svalstvo, jsou po této lekci vyčerpaní, protože s tou “činkou” najednou museli běhat. A ještě k tomu je to taková sranda, že Vás to donutí podat větší výkony, aniž byste si to uvědomovali. Cvičit dvakrát týdně je skvělé. V dnešní době je největší problém si na cvičení najít čas. Musí se také začínat postupně. Nechci teď říct, že čtyřikrát týdně cvičit je dobré, když jste nikdy v životě necvičili. Jedenkrát týdně je málo, ale neznamená to, že půjdu dva dny po sobě cvičit a pak mám na týden vystaráno. Je důležité si tréninky rozprostřít do celého týdne. Postupně se člověk může dostávat dál a dál a pak cvičit dva dny a den pauza a opět dva dny a den pauza. Vždycky je tam ale ta pauza alespoň každý třetí den důležitá.

Je možné pomocí bungee workoutu i hubnout?

Není to jen možné, ale dokonce jisté. Pokud se opět bavíme o lekci Bungee Workout a Bungee fit, tak při takové lekci spálíte jako kdybyste uběhli více jak deset kilometrů rychlým tempem. Zrovna teď u nás ve studiu probíhá soutěž o nejvíc spálených kJ během lekce. Samozřejmě pokud chci ale zhubnout, tak tomu musím přizpůsobit stravu. Pokud si někdo není jistý, jak při cvičení jíst a co je případně vhodné za sportovní doplňky, ráda poradím ve studiu přímo na míru.

Bungee jsem vyzkoušela a myslím, že bude skvělý na tvarování bříška, je to tak a jak dlouho to trvá?

Na bříško je Bungee skvělé. Neznamená to ale, že o Bungee budu mít “pekáč buchet”. Naopak chceme zpevnit celý střed těla, to znamená ty hluboké břišní svaly, které jsou mnohem důležitější nejen pro tvar bříška, ale i pro správné nastavení bederní páteře s pánví, aby nás nebolela záda. Na Bungee tedy nejvíce posilujeme core. Dále nám hodně pracují stehna a zadeček. Bungee jsem začala cvičit na začátku listopadu a už na začátku ledna si lidé začali všímat, že mám štíhlejší nohy a plošší bříško. Samozřejmě jsem jako instruktorka cvičila několik lekci denně, záleží na tom, jak často na lekce člověk chodí, ale již po třech měsících jsem měla sedm kilo dole. Přibylo mi ale spousta svalové hmoty, takže spálených tuků musí být ještě vice.

Veronika Dolanská o sobě

Jsem vystudovaná fyzioterapeutka z 2. Lekářské fakulty Univerzity Karlovy. Studuji zároveň dálkově Psychosociální péči o postižené děti, dospělé a seniory v Jihočeské Univerzitě v Českých Budějovicích a letos nastupuji na magisterské studium do Bratislavy. Během praxe na studiích jsem nejčastěji pracovala s dětmi s DMO a s dospělými po těžkých nehodách na odděleních ARO a JIP.

Foto: Facebook/D & D Fitness Studio – Bungee Workout CZ

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno