Sněhobílá kůra, krásný vzrůst a romanticky tvarované větve ji předurčují být mezi stromy královnou krásy. Bříza je pro nás přínosem v posílení imunity a detoxikace.
Bříza bělokorá patří do čeledi břízovité, latinsky betula pendula léčí revmatismus a detoxikuje. Hlavní léčivou vlastností břízy je silná močopudnost; představuje prvotřídní přírodní lék na choroby ledvin a vylučovacího ústrojí. Její účinek je navíc jemný a posílený desinfekčními vlastnostmi. Vnitřně se používá nálev z březových listů. Některé prameny uvádí, že tento čaj pomáhá předcházet ledvinovým kamenům.
Z mladých březových lístků se dá dělat jarní salát a z mízy lze vyrábět sirup.
Březová míza
Březová míza se získává převážně na jaře. Ta se sbírá tak, že se do kmene navrtá otvor hluboký 1-2 cm a vloží se do něj hadička nebo trubička. Pod ni se umístí nádoba, do které míza vytéká.
Sběr a sušení březových listů
Vhodný čas na sběr listů je v jarních měsících. Listy břízy se sklízejí velice jednoduše, a to nejlépe drhnutím proti směru růstu přímo z větví. I jejich sušení je nenáročné a poměrně rychlé, stačí je pouze rozprostřít v tenké vrstvě v dobře větrané místnosti a občas provzdušnit o obrátit. Skladujeme je v uzavíratelné nádobě, nejlépe mimo dosah světla.
Recept na čistící čaj
Jednu polévkovou lžíci sušených listů přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut odstát, poté přecedíme. Čaj je vhodný jako součást čistící kúry, při revma a kloubních potížích, nedostatečnosti ledvin, zánětu močového měchýře, při akné a kožních potížích.
Foto: pixabay/rohrspatz