Adventní svícny, stromečky, bohatá výzdoba… To vše jsou atributy, které patří k vánočním svátkům. Jak však ukazují statistiky, právě o Vánocích se může stát z krásné dekorace zdroj velkých problémů. Na co si dát o svátcích pozor?

Zvyk zdobit v domácnostech na Vánoce jehličnany pochází z Německa, a to z devatenáctého století. V Čechách si první strom vyšňořil ve svém salonu ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich. Psal se rok 1812. Časem se tradice rozšířila a dnes si Vánoce bez stromečku neumíme představit. Kde se může skrývat nebezpečí?

Počty požárů během adventu, vánočních svátků a oslav konce roku každoročně rostou. Jen v loňském roce zaznamenali hasiči na Silvestra 286 výjezdů, což je téměř o šedesát více než v roce 2021.

Tipy, na co si dát pozor:

  1. Seschlá zeleň v kombinaci s otevřeným ohněm tvoří největší riziko ve vyzdobených domácnostech. Strom je třeba pravidelně zalévat a zvolit mu takový stojánek, ve kterém bude bezpečně stát. I jeho umístění by mělo být strategické. Tedy takové, aby zdobil, ale nepřekážel.
  2. Otevřený oheň bychom nikdy neměli nechávat bez dozoru! Svíčky na adventním věnci jsou sice velmi dekorativní, ale ke konci adventu už mohou být větvičky sušší a hrozí snadné vznícení od zapálených svící. Nebezpečí představují také zapálené prskavky, které bychom v žádném případě neměli věšet na stromeček. Požáry vzniklé z odskočené jiskry totiž nejsou nijak výjimečné a suchý strom se vznítí během pár sekund.
  3. Pozor je třeba dávat i při vaření kuchyni. Oheň může vzniknout také při přípravě štědrovečerních laskomin v podobě rybích či masových řízků, a to vznícením horkého oleje. Jak v takovém případě postupovat? Nikdy nehasit vodou! Hrozí riziko popálení, opaření či vzniku ještě větších plamenů. Zaprvé je třeba vypnout zdroj tepla a pánev zakrýt poklicí nebo pečícím plechem. Zamezí se tím přístupu vzduchu k plamenům a oheň se sám udusí. Pozor bychom měli dát i na hořlavé předměty (například chňapky) v okolí sporáku.
  4. Myslet je třeba také domácí mazlíčky a jejich pohyb po domácnosti. Čiperný pejsek či kočička mohou snadno převrhnout hořící svíčku či povalit stromeček. Hlídat bychom si měli i své talíře, aby se zvířátka nedostala k dobrotám, které jim nepřísluší, a pak z toho neonemocněla.   
  5. Velmi rizikový na požáry spojené se zábavní pyrotechnikou je i konec roku. Silvestra proto slavte bezpečně a pokud máte rádi rachejtle, kupujte pouze atestované zboží, v prověřených obchodech.

 

Zdroj: hzs.cz, foto: Depositphotos

Redakce magazínu ŽENY DÍVKY.