Po celém světě má problémy s dýcháním v důsledku chorobného zúžení průdušek více než třista milionů lidí. Jejich diagnóza zní astma. Ke zvyšování povědomí o této nepříjemné nemoci a zlepšení péče o pacienty trpící astmatem, byl v roce 1998 poprvé iniciován Světový den astmatu. Každoročně ho vyhlašuje Globální iniciativa pro astma a slaví se první úterý v květnu.

Člověka trpícího astmatem poznáte mimo jiné i podle toho, že v ruce svírá inhalátor, který vydává při stisknutí syčivé zvuky. Jak se žije lidem s touto diagnózou, proč astma vzniká a zda mu lze předcházet, je možné dozvědět se i během akcí, které jsou po celém světě pořádány ke Světovému dni astmatu. I Česká republika se k tomuto mezinárodnímu dni připojuje a Česká iniciativa pro astma pořádá akce pro veřejnost. Díky koronavirové nákaze však musel být letošní program zrušen.

Příčiny vzniku astmatu

Nejčastěji se astma objevuje u dětí v předškolním a školním věku, ale objevit se může kdykoliv. Ukazuje se, že správnému dýchání neprospívá ani příliš úzkostná hygiena a touha po dokonale sterilní domácnosti. Stykem s bakteriemi a viry, si totiž mladý organismus buduje imunitu, a díky tomu nereaguje na podněty z okolí přehnaně. Nechte proto děti, aby si občas pohrály venku s hlínou. Udělá jim to radost a navíc tím získají plusové body pro svou obranyschopnost.

Chronickým onemocněním dýchacích cest jsou více ohroženi ti, kdo mají diagnózu astmatu či alergie v rodině. Protože medicína kráčí stále kupředu, ví se dnes o tomto onemocnění mnohem více než dříve, a díky tomu klesá úmrtnost. Nemoc sice lékaři zcela vyléčit nedokáží, ale správnou a včasnou diagnostikou lze její příznaky rozpoznat už v zárodku a nasadit léčbu, díky které jsou pacienti schopni žít vcelku normální život.

Jak astma rozpoznat?

Když se objeví častější obtíže při dýchání, je třeba zbystřit. A pokud se navíc přidá dlouhodobý kašel, je už téměř jisto. Astma ale může značit i sípání při výdechu, častá únava, bolest na hrudníku a problémy s dýcháním při námaze. Často jde ruku v ruce s alergiemi.

Astmatický záchvat, tedy křečovité stažení průduškového svalstva, může vyvolat znečištěné či alergenní prostředí, stres, úzkost, vypjaté emoce i velká tělesná námaha. Během takového záchvatu je zvýšena sekrece hlenu v dýchacích cestách a velmi ztíženo vydechování.

Pokud se u vás některé z těchto příznaků objevily, neváhejte a obraťte se na svého ošetřujícího lékaře. Spoustu užitečných informací a kontaktů lze nalézt také na stránkách České asociace pro astma.

Slavní astmatici

  • I s astmatem se dá ve sportu dosáhnout až na vrchol. To dokazuje bývalý špičkový fotbalový hráč David Beckham. V roce 2013 se nechal vyfotit s inhalátorem v ruce a přiznal, že s touto nemocí žije už pěkně dlouhou dobu.
  • Zpěvačka a rebelka Pink se narodila se zhroucenou plící a s dýchacími potížemi se potýká už od dvou let. Jako zpěvačka se musela naučit správně pracovat s dechem a osvojit si techniky, aby zpěv tzv. „udýchala“.
  • Také blonďatá kráska z filmu Základní instinkt se potýká s astmatem. Herečka Sharon Stone dávno ví, jak s onemocněním žít. Nedávno na svém Instagramu zveřejnila video, kde fanouškům radí jak plíce posilovat.

Zadržte dech a připojte se ke Světovému dni proti astmatu!

Globální iniciativa pro astma (ve zkratce GINA) vyzývá k tomu, abychom se zhluboka nadechli, a poté na minutu zadrželi dech. Lépe si pak budeme schopni představit, co prožívají pacienti trpící astmatem, jímž se dechu nedostává. Organizace chce zároveň upozornit i na aktuální nákazu virem SARS – CoV2, která je mimo jiné spojována s velkými dechovými obtížemi.

Zadržme proto na chvíli ze solidarity ke všem nemocným dech. Podpořme tak nejen ty, kdo nemocí trpí, ale i ty, kdo proti ní pomáhají bojovat a uvědomme si, jak nekomfortní je, když se nemůžeme nadechnout.    

Foto: Depositphotos.com

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Napište svůj komentář
Vaše jméno