Začala doba návštěv hradů a zámků v období adventu. Již v půlce listopadu probíhaly adventní trhy spojené s prohlídkami, nyní se otevírají brány hradů a zámků s provoněnými a nazdobenými interiéry s nabídkou prohlídek, koncertů, ale také jarmarků a trhů.
V neděli si na adventním věnci zapálíme první svíčku, jež by měla být fialové barvy, která dle liturgických barev značí půst. Na věnci jsou svíce čtyři, z nichž tři jsou fialové a jedna růžová, ta se zapaluje třetí adventní neděli. Ta patří mamince Ježíška – Marii, přípravám na narození děťátka a je obdobím radosti a očekávání. Adventní věnce si jako dekorace získaly oblibu zhruba v polovině 19. století, a to i na šlechtických sídlech.
Kult vánočního stromku byl na rakouském panovnickém dvoře přijat oficiálně v roce 1816 za vlády císaře Františka I. Zavedení tradice stromečků do běžných domácností probíhalo postupně až do poloviny 19. století. Stromky bývaly zpočátku také zavěšovány ke stropu a zdobily se sladkým pečivem, jablky, ořechy, sušenými švestkami či hrozinkami.
Jaké bylo menu šlechtických rodin
Vánoční tabule aristokratické i lidové kuchyně se samozřejmě lišily, ale ani šlechta v 19. století na Štědrý večer nehodovala nijak okázale, neboť se přísně dodržoval půst, aby lidé mohli podle tradice večer spatřit zlaté prasátko. V menu šlechtických rodin pro období vánočních svátků se nacházel například předkrm v podobě placiček s kaviárem, ústřic či filetů z uzeného lososa s koprem; z ryb nechyběl vařený candát či kapr s křenem a ovocem. Smažený kapr se poprvé objevil v kuchařce Magdalény Dobromily Rettigové z 2. poloviny 19. století, ale zavedení této tradice se váže spíše do období po vzniku Československa.
Zajímavostí také je, že vánoční dárky se nebalily, byly volně položené pod stromečkem a nebylo jich nijak mnoho – ve šlechtických kruzích knihy, ale také podobizny členů rodiny, psací či kuřácké potřeby, pro dámy šperky či drobné kusy nábytku, pro děti většinou dárky praktické, jako bylo oblečení, obuv, knihy, ale také třeba sáňky. Konkrétní zvyky dané aristokratické rodiny se dozvíte během adventních a vánočních prohlídek zvoleného hradu či zámku.
Foto: archiv NPÚ Sychrov