Blíží se čas, kdy je možné si tak trochu zahrát na bylinkáře. Příroda se probouzí ze zimního spánku a je čas vyrazit na sběr bylinek. Pokud patříte mezi úplné začátečníky, máme pro vás pár tipů, na co se zaměřit.
Jak správně sbírat
Tak především je dobré si říct, že opravdu můžete být jen takovým „rekreačním“ bylinkářem. Na sběr není totiž potřeba ničeho speciálního. Důležité je, přesně vědět, jak vybraná bylinka vypadá, která její část je vhodná ke sběru, a pak také sbírat na místech, která jsou opravdu „čistá“ – tedy ne u silnic nebo na příliš frekventovaných prostranství. Pokud patříte mezi úplné začátečníky, je dobré se zaměřit na chronicky známe byliny a první rok začít třeba „jen“ s několika druhy. Na sběr je dobré se vybavit nějakým malým košíčkem, případně plátěným sáčkem. Igelitové tašky nejsou vhodné. Hodí se také malé nůžky, třeba zahradní, ale postačí i klasické.
Dubnové byliny
A jakými rostlinkami tedy začít? Největší klasikou je určitě kopřiva dvoudomá. Roste všude v přírodě a její využití je široké a schopnosti rozsáhlé. Poslouží jako očistný čaj, který se na jaře určitě hodí, stejně tak je ale výborným doplňkem do kuchyně – třeba do polévky nebo salátu. Také ji můžete využít jako kosmetický oplach pro vaše vlasy, jsou pak krásně zářivé. Mou oblíbenou květinkou je sedmikráska chudobka, roste skoro celý rok a zná ji každý. Mnoho lidí ale netuší, že má také léčebné účinky – a to docela široké. Květy sedmikrásky se dají jíst čerstvé a přidávat do salátů, nebo jsou úžasné na zdobení dortů. Čaj ze sedmikrásky je pak dobrý na zahlenění a kašel, stejně jako kopřiva na jarní pročištění, také podporuje správnou funkci metabolismu. Třetí jarní bylinkou do „party“ je určitě podběl lékařský. S jeho objevením se v přírodě vždy vím, že začíná jaro. Krásné žluté kvítky jdou připravit jako lahodný čaj, ale ještě více lékařsky využitelné jsou listy. Z těch je dobré připravit obklad, který se přikládá na hrudník při bronchitidě nebo zánětu průdušek. V lázni z listů podbělu pak koupejte nohy, pokud máte sklony k otokům.
Tip: Na závěr chci doporučit sběr jitrocele kopinatého. Ten je pro začátečníky skvělým startem. Velmi lehce si z něj připravíte sirup: do vyvařené zavařovací láhve dáte listy, prosypete třtinovým cukrem, další vrstva listů… takto vrstvíte, dokud není láhev plná. Pak láhev zavřeme a necháme odstát na okně dokud listy nepustí šťávu a nevytvoří se sirup. Pak už jen scedíme a je hotovo!
Zásady správného sušení bylin
Pokud byste si rádi své úlovky uskladnili, je nutné bylinky nasušit. Pokud žijete v bytě a bylinky sbíráte jen na výletě, je úsporným řešením svázat provázkem vždy pár bylin (očištěných od trávy) do malých „kytiček“ nebo otýpek a zavěsit v bytě. Lépe třeba v ložnici, než v kuchyni, protože tam je příliš vlhko. Důležité je vědět, že byliny nikdy nesušíme na sluníčku, ale v tmavším, suchém a dobře větraném prostoru. Hodí se na to závěsné sítě, pokud máte třeba volno na půdě, ale také je možno je rozložit na čistý balicí papír. Pokud potřebujete byliny sušit rychleji, je dobré je obracet. Na skladování jsou pak vhodné plechové krabice nebo sklenice z tmavého skla – obojí udrží aroma bylin, což třeba sáček – byť plátěný, dlouhodobě neumí.
Foto: Profimedia