Jistě chcete být krásnou ženou či dívkou s krásnými vlasy. Hebkými, pevnými, ale přitom lesklými i pružnými. Starat se o vlasy, to se zdá na první pohled jako snadná záležitost. Někdy ale, přestože se o vlasy chceme postarat dobře, děláme chyby. A ani nevíme, že vlasům více uškodíme, než prospějeme. Které zejména to jsou? Těch hlavních napočítáme sedm.
Chyba první – pravidelné denní mytí
Proč je denní mytí vlasů špatně? Protože vlasy zbavujeme jejich přirozené bariéry z esenciálních tuků, díky kterým jsou vlasy samy o sobě chráněny proti vlivům z okolí. Šamponem se bariéra samozřejmě naruší nebo i zcela zničí. Vlas si ji sice obnoví, ale nezvládne to během několika hodin, potřebuje na to více než jeden den.
Pokud tedy myjete vlasy denně, ony nezvládají se chránit tak, jak potřebují. A jsou pak náchylnější k poškození. K tomu všemu ztrácejí svůj lesk a pružnost, takže se častěji lámou. Jistě jste už zaznamenali, že hned po umytí vlasy příliš nespolupracují. Ale následující den je s vlasy už docela řeč.
Proto si myjte vlasy jednou za dva dny, lépe však jen dvakrát v týdnu. Jestliže se obáváte takzvané mastné hlavy, používejte na rychlou regulaci mastnoty suchý šampon. A brzy zjistíte, že až tak extrémně už se vlasy nemastí. Nemusejí totiž denně bojovat o přežití.
Chyba druhá – culík skoro denně
Jste milovnicemi culíků, protože v nich jednak vypadáte skvěle a jednak jsou culíky pohodlné i praktické zároveň? Chyba lávky. Culíky vlasům totiž vůbec neprospívají. Pokud si vlasy jen tak, ledabyle a nalehko sepnete, ještě nejde o žádné drama. Ale pokud si vyčesáváte culík vysoko a navíc i napevno, už je situace horší.
V zájmu svých vlasů si najděte i jinou alternativu účesu. Vlasy v culíku totiž dostávají menší výživu a také nemohou pořádně větrat. Gumičky nechávají na vlasech nežádoucí stopy. Vlasy se lámou a roztřepují, a to zejména v místě stažení.
Chyba třetí – dlouhé vlasy na divoko
Tím je myšleno bez střihu, bez údržby, když je necháte růst jako dříví v lese. Správný střih totiž dělá s dlouhými vlasy hotové zázraky. Brání vysušování a vysilování vlasů, umí bránit i jejich lámání. Proto je na omylu ten, kdo si myslí, že o dlouhé vlasy není potřeba nijak střihově starat.
Takže i s dlouhými vlasy občas zavítejte ke kadeřníkovi. Pokud máte vlasy jemné, barvené nebo jakkoliv jinak citlivé, prostě se tomu nevyhnete. Udržování zdravých konečků je pak další nezbytnou podmínkou zdravých a krásných vlasů.
Chyba čtvrtá – horký fén
O žehličce se tu bavit nebudeme, o kulmě také ne. Už z podstaty věci jde o nástroje, které do vlasů velmi zasahují, a víme to asi všichni. Mnoho z žen a dívek však netuší, že i fén mlže být pro vlasy nástrojem zkázy. Kdy? Když na vlasy pustíme tu nejvyšší teplotu a ještě z krátké vzdálenosti.
Vlasy se mohou spálit. Hlavně pokud máte starší typ fénu. Moderní přístroje mají možnost nastavit tzv. „vital“ teplotu, která vlasům nevadí, ale stále vlasy pohodlně vyfoukáte. Nabízí je třeba i Tchibo, stačí nahlédnout.
I tím nejlepším fénem ale můžete vlasy přesušit. Tehdy ztratí svou přirozenou vlhkost, která je v nich samotných. A to je to poslední, co pro krásu vlasů potřebujete. Takže se fénujte co nejméně. A když už je fénování nutné, vlasy jen mírně profoukněte ne úplně horkým proudem vzduchu, fén držte dál od vlasů.
Chyba pátá – vytřít vlhkost ručníkem
Ručníky jsou poněkud tvrdé a většinou i nedostatečně sají. Co saje lépe? Třeba bavlnění plena nebo hladký bavlněný ručník. Oba jsou navíc jemné, takže vlasy nijak neponičí. Ručník ano. Plena vsákne přebytečnou vlhkost a vy budete moci fénovat jen pár okamžiků.
Stejná chyba je pokusit se rozčesávat vlasy zcela mokré. Díky vlhkosti o sebe velmi třou a ve snaze je rozčesat si je můžete dost nešťastně polámat. Na česání přijde řada, až jsou vlasy alespoň trochu proschlé. Pak vám budou stačit i kartáče, které nabízí Jysk a jsou za dostupnou cenu.
Chyba šestá – alkohol a detergenty v šamponu
Alkohol a detergenty myjí dokonale. Jenže také poškodí vše, čeho se jen dotknou. A věděli jste, že tyto složky se často používají právě v šamponech? Pátrali jste někdy po složení šamponů? Faktem je, že obecné letáky, které šampony nabízejí, složení neuvádějí. A výjimkou není ani Albert leták, kde často najdete cenově zajímavou nabídku šamponů třeba od Palmolive, Schauma, Fa, Gliss Kur či Schwarzkopf. Složení by se do letáků prostě nevešlo. Pátrat po něm musíte na webovkách výrobce anebo pak přímo v prodejně, kdy si složení šamponu přečtete přímo na etiketě.
Takže: vyhýbejte se těm produktům, jež obsahují alkohol i detergenty. Vlasy a pokožka hlavy to ocení.
Chyba sedmá – sama sobě kadeřnicí
Ani střihání ani barvení sebe sama není zrovna snadné. Pokud v tom máte vzdělání, praxi, tak to zvládnete. Ale pokud nejste „od fochu“, raději se svěřte do rukou odborníka či odbornice. Bude to levnější a rychlejší, než kdyby vám pak později měl spravovat účes poškozený neprofesionálním zásahem.
Navíc si nevhodným barvením můžete vlasy dost poničit, případně si na hlavu nanést něco, co ve výsledku vůbec nebude odpovídat vašim představám. A následující přebarvení u kadeřníka nemusí být úplně možné.