S Kateřinou Juřenčákovou se na našich stránkách nepotkáváme poprvé, lektorka a poradkyně přirozené antikoncepce a ženských témat mi tentokrát povídala o tom, jak bychom měly uvažovat a co dělat, pokud přemýšlíme, jak vyřešit antikoncepci pro dospívající dceru.
„Jakou antikoncepci mám doporučit své dceři?“ Na takový dotaz starostlivým maminkám odpovídám poměrně často. Ale než mohu uspokojivě odpovědět, je potřeba se podívat na to, co by mělo takovému doporučení předcházet, říká Kateřina.
Na dívkách je veškerá zodpovědnost
Zajímavé je, že se mne na podobnou otázku nikdy nezeptala maminka dospívajícího chlapce. Čím to je? Je to tím, že se obecně předpokládá, že větší dopad, pokud se při zahájení pohlavního života „něco nepovede“, nese primárně dívka. Je to pravda, ale na druhou stranu ani kluci nejsou z obliga a osobně se domnívám, že i oni by měli být podporováni k zodpovědnosti a informované volbě. Když jsem se vzdělávala a zkoumala, jak předcházet rizikovému sexuálnímu chování dospívajících, zaznamenala jsem u všech odborníků, včetně těch světových, zajímavou schodu. Odborníci se shodují na tom, že spoustu problémů přináší předčasné zahájení sexuálního života.
Všichni vědí, včetně dospívajících na základních školách, že i zákon stanovuje hranici do kdy je pohlavní styk považován za trestní čin. Tato hranice je 15 let.
Jak funguje děložní čípek
Důležitou součástí ženského zdraví je zdravý děložní čípek. Děložní čípek v období dospívání je místo, které je podstatně náchylnější napadením infekce nebo viru. Není ještě dokončený jeho vývoj a tím velmi rychle roste možnost nákazy ženských pohlavních orgánů, zejména pokud dochází ke střídání sexuálních partnerů. Lékaři se shodují, že vývoj děložního čípku se zakončuje kolem 17 – 18 let. Poté riziko infekcí a virových napadení tkáně klesá. I z toho důvodu je dobré naše dospívající podporovat k tomu, aby si na pohlavní styk počkali do doby, kdy bude jejich tělo imunitně zdatnější. Očkování proti HPV chrání maximálně na 70% a má své vedlejší účinky, vyčkat do dokončení vývoje děložního čípku je tedy vhodnější prevence. Myslím, že toto téma by se dalo otevřít právě i s otázkou očkování, kdy dívky často chodí ze školy domů a ptají se, zda se mají nechat očkovat. V tu chvíli je jedinečná příležitost dívce vysvětlit, jak to s jejím děložním čípkem je a co ji chrání nejlépe.
Hormonální antikoncepce
Maminky dospívajících dcer se často domnívají, že ideální je dívce nechat brzy předepsat hormonální antikoncepci, která ji ochrání. Bohužel opak je pravdou. Je zajímavé, že právě dívky užívající hormonální antikoncepci mají vyšší riziko výskytu pohlavních chorob. Také je třeba brát v potaz vývoj a dozrávání cyklů. Pokud plodnost uspíme v období, kdy ještě není dokončen její vývoj, můžeme tím dívce znesnadnit cestu ke zdravému cyklu v budoucnu.
Zjišťuje se, že účinná prevence proti rizikovému sexuálnímu chování je otevřená komunikace. Ta by určitě neměla probíhat formou strašení otěhotněním a vyjmenováváním všech pohlavních chorob. Je vhodné s našimi dětmi otevřeně mluvit o sexualitě. Vysvětlit, že se jedná o velkou sílu, pud, který do značné míry ovlivňuje naše chování a život. Můžeme sexualitu přirovnat k noži. Nůž je úžasný nástroj, pokud se však dostane do ruky dvouletého dítěte, nemusí být vždy bezpečný. A to platí i pro sexualitu. Milování je úžasná schopnost lidského těla, ale pokud k pohlavnímu styku dochází příliš brzy nebo za nevhodných podmínek, či jen proto, že už bychom to přece měli mít za sebou, můžeme si víc ublížit než zažít něco příjemného. Pokud přijde čas, kdy je potřeba se rozhodnout jaká antikoncepce je pro dospívající nejlepší, je na místě opět otevřená komunikace. Dospívajícím bychom měli předložit různé možnosti a objektivně pojmenovat jejich výhody a nevýhody. Při přednáškách na základních školách vidím, že dospívající jsou otevření ke komunikaci a hledání možností, které budou vyhovovat právě jim. I hormonální antikoncepce předepsaná z tzv. „léčebných důvodů“ by měla být s dospívajícími dívkami komunikována. Značné negativní dopady, které mohou při předčasném zahájení užívání hormonální antikoncepce vzniknou, ponesou právě ony. I zde by měla být objektivně a pravdivě pojmenovány výhody i nevýhody. Hormonální antikoncepce ve své podstatě cykly neléči, ale zajišťuje, že nedochází k ovulaci ani menstruaci. Krvácení, ke kterému dochází je tzv. krvácení ze spádu po vysazení pilulky. Dívky tedy pravidelně po 28 dnech krvácí, ale ve své podstatě žádné cykly nemají. Není tedy možné mluvit o léčení cyklu, protože cykly jsou uměle potlačeny.
Druhy antikoncepce
Antikoncepci můžeme rozdělit na metody hormonální a nehormonální, při čemž nehormonální metody můžeme dále rozdělit na bariérové a přirozené.
Hormonální antikoncepce se dále dělí dle svého nosiče i množství a druhů hormonů, které obsahuje. Nepůjdeme do podrobností. Nejčastější hormonální antikoncepce je v podobě pilulek, dále je možné využít kroužky, náplasti, různá tělíska ať už podkožní nebo děložní. Princip je u všech metod podobný. Zejména zabraňuje ovulaci, nárůstu sliznice, zahušťuje děložní hlen. Spolehlivost proti nežádoucímu otěhotnění je okolo 99 %. Kondom je jediná forma antikoncepce, která z větší části chrání i proti pohlavně přenosným nemocem. Proto, by měl být první volbou pro dospívající, pokud se rozhodnout k sexuálnímu životu, a to i pro dívky, které užívají hormonální antikoncepci. Další formou bariérové metody je tzv. pesar. V kombinaci s kondomem a případně i spermicidním gelem tvoří vysoce účinnou ochranu nejen proti nežádoucímu otěhotnění, ale také proti chorobám a nezatěžují zdraví a ženskou plodnost. Nově se stále více žen i dospívajících dívek zajímá o tzv. přirozené formy antikoncepce. Nejspolehlivější formou je tzv. Symptotermální metoda, která má spolehlivost srovnatelnou s hormonální pilulkou, tedy kolem 99%. Symptotermální metoda je i pro dospívající, ale je zde kladen důraz na podporu, pomoc a komunikaci. Tato metoda pracuje s tím, že dívka – pár přesně vědí, kdy mají plodné a neplodné dny a podle toho se mohou vědomě rozhodnout, jak s tímto obdobím naloží. Pokud ale dochází ke střídání partnerů, ani zde by neměla být opomíjena ochrana kondomem.
Foto: Profimedia
[…] Celý článek najdetna na internetovém magazínu ŽenyDívky: https://www.zenydivky.cz/ocima-odbornice-antikoncepce-mlade-divky/ […]
Comments are closed.