Většina z nás má základní představu o tom, jak jíst zdravě. Víte ale, jaké potraviny jsou dobré pro vaše srdce? Susan Bowermanová, výživová expertka společnosti Herbalife přináší tři tipy na zpestření jídelníčku pro zdravé a silné srdce.
Ovoce a zelenina
Každý z nás by měl denně sníst alespoň pět porcí ovoce a zeleniny. Tyto potraviny jsou nízkokalorické, mají vysoký obsah vlákniny, vitamínů a minerálních látek a zároveň tělo zásobují antioxidanty. Součástí metabolismu našeho těla je každodenní produkce volných radikálů. Jsou to vysoce reaktivní molekuly, které mohou negativně ovlivnit buňky a tkáně. Právě antioxidanty chrání naše tělo tím, že pomáhají udržet tvorbu těchto radikálů na minimu.
Tip: Snězte kousek ovoce či zeleniny ke každému pokrmu nebo svačině. Přidejte si ovoce do ranního müsli s jogurtem nebo cereálií či proteinového koktejlu. Oběd a večeři pak obměňte salátem nebo dušenou zeleninou.
Bílkoviny nejen pro stavbu svalstva
Bílkoviny pomáhají mimo jiné zahnat pocit hladu. Je ale důležité vybírat takové zdroje proteinů, které obsahují co nejméně tuku. Hovězí a vepřové maso přirozeně obsahuje více nasycených tuků a cholesterolu než drůbež, která má zase více tuku než ryby. Ty jsou zase dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které mají na srdce blahodárný vliv.
Tip: „Zařaďte do svého jídelníčku pokrm z ryb alespoň jednou týdně. Ti pohodlnější z vás mohou zvolit alternativu v podobě doplňků stravy bohatých na omega-3 mastné kyseliny. Při vaření používejte nízkotučné mléčné výrobky a do svých smoothies přidávejte jogurt nebo sýr Cottage. Pokud jíte červené maso, vybírejte libové kousky a vždy odstraňte viditelný tuk. Tučné mleté vepřové maso můžete nahradit mletými drůbežími prsními řízky,“ doporučuje Susan Bowermanová.
Tuky? Ano! Ale pouze ty zdravé
Potraviny jako ryby, ořechy, avokádo a olivový olej jsou považovány za jedny z nejzdravějších zdrojů tuků. Obsahují totiž jen velmi málo nasycených tuků a zároveň jsou dobrým zdrojem polynenasycených tuků (známých jako omega-3 a omega-6), které pomáhají udržet zdravou hladinu cholesterolu v krvi.
Tip: Omezte používání tuků při vaření. Místo klasického slunečnicového oleje zkuste kokosový či olivový, které jsou zdravější variantou pro vaše srdce. Saláty, jogurty a vařenou zeleninu si posypte ořechy a různými semínky. „Zkuste některé tuky nahradit avokádem – použijte ho místo majonézy v tuňákovém salátu nebo si ho dejte s plátkem celozrnného pečiva,“ navrhuje Susan.