Probouzíte se každou noc ve stejnou hodinu nebo vás najednou odpoledne tlačí močový měchýř? Podívejte se na své tělo podhledem čínské medicíny a orgánových hodin – možná dojdete k zajímavým závěrům.
Orgánové hodiny dělí celý den do dvouhodinových celků. Každý z nich náleží některé části těla, určitému orgánu. Pokud se například každou noc probouzíte kolem třetí hodiny, mohou být v nepořádku vaše plíce a je třeba je posílit. Systém orgánových hodin používá především čínská medicína a je zajímavé podívat se tímto pohledem na své tělo a zjistit, co je třeba posílit a na čem pracovat.
23. – 1. hodina
Po jedenácté hodině večer už byste měli v ideálním případě spát. Tělo není nastavené na ponocování. Mezi jedenáctou a jednou se začíná aktivovat žlučník, a tak se v tuto dobu pravidelně budí lidé, kteří s ním mají problémy.
1. – 3. hodina
V tuto dobu začínají pracovat játra a jejich párový orgán – žlučník. Je důležité nekouřit a nepít alkohol! Také zapomeňte na noční nájezdy na lednici. V tuto dobu by si měli dávat pozor lidé, kteří pracují na směny nebo jsou nuceni často cestovat – dochází totiž k nejnižšímu okysličení mozku a tedy k jeho nejnižší aktivitě.
3. – 5. hodina
Tahle dvouhodinovka patří kuřákům i astmatikům, právě oni se v tuto dobu často budí. Třetí hodinou začíná doba plic, ale také čas kdy se zvyšují naše možné deprese nebo strachy. K opětovnému usnutí vám pomůže třeba dechová meditace, zkuste pomalu a vědomě dýchat do bříška.
5. – 7. hodina
Úderem páté přichází největší zátěž pro nemocné lidi. Tělo je proto nutné udržet bez námahy, v teple pod peřinou. Zapomeňte na procházky po bytě nebo dívání se na televizi. Vládne tlusté střevo a jestli je to čas kdy vstáváte, myslete na to, že je dobré se pravidelně vyprázdnit.
7. – 9. hodina
Žaludek je v pohotovosti, tak ho zatěžujte co nejméně. Jestli zvládnete posnídat až kolem osmé, uděláte mu velkou službu. Snídejte nejlépe něco teplého, ideální jsou obilné kaše nebo klidně miska polévky.
9. – 11. hodina
Pokud rádi mlsáte, teď je správný čas, metabolismus pracuje na jedničku. Tato dvouhodinovka patří slinivce a slezině. Tělo není sice připraveno na náročně pohybové výkony, ale mozek je na vrcholu aktivity.
11. – 13. hodina
Aktivní je srdce, proto je tato doba vhodná pro vydatný, ale lehký oběd. Po něm si dopřejte krátkou procházku, cvičením ani přehnanou aktivitou ale tělo nezatěžujte.
13. – 15. hodina
Funkce tenkého střeva je na svém vrcholu a také se znovu zvyšuje fyzická aktivita. Klidně v tuto dobu trochu potrapte tělo sportem, jen mu to prospěje. Zajímavé určitě je, že tyto dvě hodiny jsou nejméně citlivé zuby, takže když je nutné objednat se k zubaři, víte kdy…
15. – 17. hodina
Aktivita těla ještě stoupá, hýbejte se a pokud se kolem páté zvládnete navečeřet, bude to také skvělé, kalorie se nebudou “množit”. Problémy budou cítit ti, kteří mají slabý močový měchýř, podpořte ho bylinkovými čaji a udržujte se v teple.
17. – 19. hodina
Začíná vláda ledvin, je dobré se udržovat v teple, ale také se vyvarovat stresů a náročných jednání. Organismus jde do útlumu a vy byste se tomu měl přizpůsobit. V tuto dobu už není dobré jíst těžká jídla, odlehčujte…
19. – 21. hodina
Je dobou krve, pokud musíte do těla dostat léky, je to vhodná doba, tělo je totiž senzitivní a dobře na ně reaguje. Dopřát byste si měli klid, pohladí vás trocha hudby nebo pěkná knížka , návštěva divadla či popovídání s rodinou nebo přáteli.
21. – 23. hodina
Ke slovu se dostávají tři ohřívače, které jsou podle čínské medicíny v oblasti žaludku. Je proto důležité zapomenout na jídlo a tělo už připravovat na blížící se spánek.
Foto: Profimedia