Lidé, které sužuje nadměrné pocení nohou, se většinou cítí značně nekomfortně a často i trapně. Tento problém totiž kromě promáčených ponožek provází i nepříjemný odér. Jak předcházet zápachu nohou a účinně proti němu bojovat? Přinášíme vám pár užitečných tipů.
Za vznikem problému zapáchajících nohou může stát genetická predispozice, zdravotní problémy jako porucha funkce štítné žlázy či dna, užívání léků stimulujících pocení, nedostatečná hygiena, ale i příliš těsná, neprodyšná obuv.
Proč se nohy potí
Potní žlázy nalezneme na povrchu téměř celého těla a jejich něco kolem dvou a půl milionu. Jsou ale místa, kde jsou na těle ve větší koncentraci, a je to právě na chodidlech a dlaních. Jak již název napovídá, potní žlázy vylučují pot, který naše tělo nejen ochlazuje, ale také vytváří ochranný štít kůže, který brání pronikání choroboplodných mikroorganismů do těla.
Problém nastává v případě, když se pot začne tvořit nadměrně. Sám o sobě nesmrdí, o zápach se postarají bakterie, které ho rozkládají. Funguje však přímá úměra. Čím více potu, tím více bakterií a následného zápachu.
Aktivátorem potních žláz mohou být například vysoké teploty, dále stres, hormonální nerovnováha či jiná onemocnění, ale také nedostatečná hygiena či nevhodná volba obuvi, ponožek a punčoch.
Tipy, jak zmírnit zápach nohou
1. Správná hygiena a koupele
Pokud vás trápí nadměrná produkce potu na chodidlech, myjte si nohy 2x denně, a to ráno a večer. Nohy umyjte jemným mýdlem a poté je důkladně osušte. Nezapomeňte i na partie mezi prsty, kde se vlhkost ráda drží.
Účinné jsou i koupele ze šalvěje, rozmarýnu či levandule. Oblíbeným prostředek našich babiček proti pocení je jedlá soda. Ta lehce zvyšuje PH pokožky, a to bakteriím příliš „nevoní“. V mírně zásaditém prostředí se totiž nemohou tak dobře množit. Lázeň ze sody připravíte snadno. Stačí rozpustit 2 lžíce prášku ve 2 litrech teplé vody a nohy do koupele namočit na půl hodiny.
Podobně jako soda funguje i lázeň z jablečného octa a vody. Poměr by měl být 1 díl octa na 2 díly vody a nohy koupeme 15 minut. Známým prostředkem proti pocení je i lázeň z černého čaje. Pět sáčků necháme vyluhovat ve dvou litrech teplé vody a nohy ponoříme na 20 minut.
2. Vhodná obuv a ponožky
Těsná a neprodyšná obuv je další příčinou, proč se chodidla více potí. Tento problém se umocňuje zejména v teplém letním počasí. Proto je vhodné nosit boty co nejvíce prodyšné, z přírodních materiálů jako je kůže či len. V létě sáhněte po obuvi otevřené. Také vnitřní vložky z prodyšných materiálů nasáknou více vlhkosti a nohám uleví. Je však nutné je pravidelně větrat, nechat vyschnout a měnit, podobně jako samotnou obuv. Další důležitou složkou skládanky proti zápachu jsou ponožky z přírodních materiálů jako bavlna.
3. Strava
Nejen zvenku je třeba pečovat o tělo. Také způsob stravování může ovlivnit produkci potu. Pijte dostatek vody a vyvarujte se alkoholu, nikotinu a potravin, které podporují pocení.
4. Spreje, krémy a pudry
Dalšími účinnými pomocníky v boji proti zápachu jsou speciální spreje, pudry a krémy, které nohy osvěží, hydratují a ovoní.
V případě, že ani jeden z uvedených tipů nezabírá, je třeba navštívit lékaře, který problém odborně zhodnotí a navrhne vhodnou péči a léčbu.
Foto: Depositphotos, archiv firmy