Počasí na podzim příliš nenahrává dobré náladě a dobře nedělá ani lidské pokožce. Vítr, nízké teploty, vysoká venkovní vlhkost, a naopak suchý vzduch v místnostech ji zatěžují. Pro citlivé rty to platí dvojnásob, protože jsou pokryty jen velmi tenkou vrstvou kůže. Jakou péči jim nyní dopřát?
V chladu se krevní cévy v podkoží stahují, aby udržely co nejvíce tepla v těle. Díky tomu se snižuje přísun živin i kyslíku do kůže a její prokrvení. Pokožka viditelně bledne a její ochranné funkce jsou omezené. Protože na rtech nenajdete žádné potní ani mazové žlázy, kůže je zde velmi citlivá, při zátěži se může nepříjemně napnout, začít svědit, šupinatět, praskat a vzniknout může i opar.
Neolizovat!
Když začne kůže na rtech praskat a pnout, asi první věc, co většinu lidí napadne, je rty olíznout. Sliny je sice na krátko zvlhčí, v důsledku je však vysuší ještě více. Hydrataci je třeba dodat jiným způsobem a jazyk nechat raději v ústech.
Tipy, jak udržet rty krásné i na podzim a v zimě
- Hydratovat zvenku i zevnitř
Dodat kůži přiměřené zavodnění je důležité i v chladných měsících roku, proto ani v zimě nepodceňujte dostatečný přísun tekutin. Zvlhčovat je dobré také vnitřní prostory, protože suchý teplý vzduch z topení pokožce také příliš nesvědčí a zbytečně ji vysušuje.
- Pomoc v tyčince
Namáhané rty je třeba vyživovat a promazávat. K tomu jsou určeny balzámy na rty, které rty zacelí a hydratují. V případě, že se na podzim a v zimě chystáte na hory, je důležité zvolit produkty s UV ochranou. Sluneční paprsky a škodlivé záření urychlují proces stárnutí pokožky, což platí i pro rty.
Za rok sní člověk v průměru přibližně 20 g balzámu na rty, proto je důležité dbát na složení i při koupi tohoto pečujícího produktu. Balzám by neměl obsahovat minerální oleje, které kůži paradoxně vysušují, mohou negativně zatížit játra, a dokonce se v souvislosti s nimi hovoří také o zvýšení rizika vzniku rakovinového onemocnění. Mnohem lepší alternativou jsou produkty s obsahem přírodních tuků a olejů.
- Beauty pomocníci z domácnosti
Nejen produkty z lékárny či drogerie mohou pomoci. Sáhnout lze i do zásob v kuchyni, v nichž se často ukrývají hotové poklady.
Na poškozené rty i jako prevenci můžeme použít kvalitní olivový olej či bambucké máslo. Kůži stačí potřít tenkou vrstvou oleje, nechat ho 3 – 5 minut působit a pak přebytečný tuk lehce setřít.
Podobně účinný je také včelí med. I ten má na kůži hojivé a zároveň protizánětlivé účinky. Vrstva medu se na rtech nechá působit 10 minut a pak se lehce otře. Lidé trpící alergií by ale měli být opatrní a raději by měli zvolit jinou variantu péče. Med totiž může způsobit nepříjemnou alergickou reakci.
Foto: Depositphotos, archiv firem