Velikonoční svátky se pomalu blíží a jedním ze symbolů těchto jarních oslav je beránek. Sladký moučník ve tvaru malého jehněte je krásnou dekorací i výtečnou pochoutkou. Upéct ho lze v různých variantách, například s vaječným likérem, který dodá těstu vláčnost.

Beránek jako symbol

židovském náboženství byl beránek obětním zvířetem. Tato symbolika se časem přenesla i do křesťanství, kde je beránek vnímán jako podobenství Ježíše Krista a jeho oběti. Sladký dezert ve tvaru jehněte je populární ozdobou ať už v křesťanských či ateistických domácnostech a k velikonočním svátkům už prostě patří.

Recept na beránka s vaječným likérem

Základem moučníku je třené těsto, které je snadné na přípravu a báječně nadýchané. Beránek však bývá občas trochu suchý, to však vyváží přidaný vaječný likér, který dezert nejen ovoní, ale také zvláční.

Budete potřebovat:

150 g mouky typu 405 nebo hladké mouky

1 polévkovou lžíci kukuřičného škrobu

1 lžičku prášku do pečiva

100 g moučkového cukru

100 ml slunečnicového oleje

120 ml vaječného likéru

2 vejce

1 špetku soli

máslo a hrubou mouku na vymazání a vysypání formy

Postup:

1. Formu na beránka vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou. Pokud máte formu silikonovou, není tento krok třeba. Troubu předehřejeme na 180°C (horní a spodní ohřev).

2. Do mísy vyklepneme vajíčka, přidáme cukr, olej a ušleháme je do pěny. K vaječné směsi přilijeme likér, vše promícháme a postupně do těsta přimícháváme mouku smíchanou se škrobem, práškem do pečiva a solí. Směs metličkou krátce prošleháme, aby byla hladká.

3. Těsto nalijeme do připravené formy a pečeme v předehřáté troubě 40  –  45 minut. Za pomoci špejle otestujeme, zda je beránek upečený. Pokud na dřívku ulpí vlhké těsto, je třeba nechat beránka ještě chvíli v troubě.

4. Hotový moučník vytáhneme z trouby, necháme ho krátce vychladnout ve formě a pak ho vyklepneme na podložku. Pokud bude třeba, seřízneme spodní část, aby beránek lépe stál. Vychladlý moučník pro ozdobu posypeme moučkovým cukrem.

 

Foto: Depositphotos