Počasí na podzim nebývá vždy přívětivé, o to více času si lze užít v kuchyni. Vařit ze sezonních potravin je trendy a na podzim kralují zelenině především dýně. Tykve jsou k dostání v různých odstínech, tvarech i velikostech a uvařit se z nich dá řada lahodných pokrmů, například gnocchi. Tento italský pokrm, který je velmi populární i u nás, povýšili v Lombardii na další level, to když do receptu přidali další ingredienci – dýni.  

Dýňové noky upoutají krásnou barvou a tento vegetariánský recept chuťově povýší máslový přeliv se šalvějí. Aromatická bylina je populární v lidovém léčitelství, velmi dobře ale funguje i v kuchyni. Šalvějové lístky se doporučují přidávat k tučným masům, protože zklidňují zažívání. Jejich vůni i chuť lze však využít i u bezmasých receptů.  

Dýňové noky se šalvějovým máslem

Ingredience:

700 g dýně Hokkaido

2 polévkové lžíce olivového oleje

350 g hladké mouky

80 g nastrouhaného parmezánu

1 žloutek

špetka muškátového oříšku

špetka čerstvě mletého černého pepře

30 g másla

lístky šalvěje

sůl

Postup:

  1. Dýni očistíme, rozpůlíme a odstraníme semínka a vlákna. Dužinu nakrájíme na měsíčky, které položíme na plech vyložený pečícím papírem. Dýni lehce osolíme, zakapeme olivovým olejem a pečeme při 200 stupních přiližně 30 minut. Po vytažení z trouby necháme dýni vychladnout a pak ji rozmixujeme na pyré.
  2. Do pyré přidáme žloutek, mouku, 50 g nastrouhaného parmezánu, pepř, muškátový oříšek a vypracujeme hladké těsto.
  3. Z těsta vyválíme několik válečků o průměru přibližně 2 cm. Válečky nakrájíme na stejně velké noky, které postupně uvaříme v mírně osolené vodě. Je lepší vařit noky po dávkách, aby nedošlo k jejich slepení. Jakmile noky vyplavou na hladinu, vyndáme je děrovanou naběračkou.
  4. Ve větší pánvi rozehřejeme máslo, přidáme nasekané lístky šalvěje a noky. Vše promícháme a noky necháme přibližně 5 minut opékat.
  5. Pokrm servírujeme na talíře a podáváme zasypaný parmezánem.

 

Foto: Depositphotos.com