Chutnají trpce až svíravě, ale život vám neztrpčí! Trnky bývaly v lidovém léčitelství dosti ceněné, časem se na ně ale trochu zapomnělo. Květy a plody tohoto bohatě větveného keře lze využít k léčení zdravotních neduhů i jako pochutinu. Co z trnek připravit?Trnka obecná patří do čeledi růžovitých a příbuzná je například se švestkou. Na pěstování je tento keř velmi nenáročný. Daří se mu na okrajích polí, luk, ale zkrášlit může i zahrady. Bílé květy zdobí trnku od dubna do května a ke konci léta se keře obsypou modročernými kuličkami. Chuť trnkových plodů je trpká a s jejich sběrem je třeba počkat až do prvních mrazíků.
Trpké zdraví
Květy slivoně, jak se trnce také přezdívá, obsahují flavonoidy, glykosid amygdalin i látku kumarin jež působí protitromboticky. Z nasušených květů se připravuje odvar, který uleví podrážděnému žaludku, působí jemně projímavě a močopudně. Na jaře se doporučuje zařadit čaj z květů slivoně jako pitnou kúru pro detoxikaci organismu.
Také krásně zbarvené plody trnky mají co nabídnout. Kromě vitamínu C obsahují třísloviny, které jim dodávají trpkou chuť, ovocné kyseliny a minerální látky. Z modročerných kuliček se připravuje chutný likér, víno, uvařit z nich lze džem, povidla nebo třeba čatní. Z plodů lze zhotovit odvar, který se hodí pro výplachy ústní dutiny při zánětu nebo z nich vypálit destilát trnkovici.
Pozor na trny
V dubnu až do poloviny května je čas na sběr květů. Trhají se celé kvítky ještě před plným rozkvětem. Sbírání plodů přichází na řadu v září a říjnu, když přejdou první mrazy. Trnkové keře jsou dobře vybaveny proti škůdcům, proto je třeba dát si při sběru pozor, abyste se o silné trny nezranili.
Recept na trnkový likér
Likér z trnek překvapí zajímavou chutí a skvěle se hodí pro zpříjemnění pošmourných zimních večerů. Výroba likéru je snadná, stejně jako sběr trnek. Díky větším rozměrům bobulek budete mít košík velmi rychle plný.
Jak na to?
Na 1 kg mrazem přešlých trnek budete potřebovat 330 – 500 g krystalového cukru, dále 2 ks celé skořice, pár kousků badyánu, 7 ks hřebíčku a půl litru kvalitního alkoholu (ideálně vodku).
Postup: očištěné trnky rozmačkáme vidličkou. Pokud to nepůjde snadno, je lepší je předem naříznout ostrým nožíkem. Bobulky nasypeme do vysoké zavařovací sklenice se širokým hrdlem, přidáme koření, cukr, vlijeme alkohol, vše promícháme a lahev utěsníme. Likér necháme několik týdnů odpočinout (ideálně 8 týdnů, ale doba se dá i zkrátit). Směs průběžně promícháváme. Nakonec likér přecedíme přes plátýnko a plníme do uzavíratelných lahví.
Trnka pro krásu
Nejen v kuchyni mají plody trnky využití. Díky stahujícím, antioxidačním, zklidňujícím a protizánětlivým účinkům se trnka hodí i pro kosmetické účely.
Foto: Depositphotos, archiv
článek je o trnečkách. Trnky jsou odrůda švestek pěstovaná na Valašsku. Trnky se jmenují proto, že mají trny na rozdíl od švestek. Trnky jsou vhodné pro výrobu Valašské slivovice, pokusy o výrobu ze švestek jsou obvykle neúspěšné. Obyvatelé z Čech obvykle rozdíl nepoznají. Chutná jim dokonce Jelínkova slivovice kterou Valach nepoužívá ani na mazání kolena.