Léto skončilo, což znamená jediné – pustit se do pořádného podzimního úklidu! A ten samozřejmě zahrnuje i pečlivou očistu oken, která jsou po létě špinavá nejen od poletujících pylů, ale i prachu z pole a dalšího znečištění vzduchu. V následujících řádcích si představíme několik tipů, jak okna dokonale vyčistit.
Nejprve očistěte okolí oken!
Možná byste se nejraději hned pustila do leštění skla, ale nesmíme zapomínat také na garnýže, žaluzie a rámy oken. Kdybyste je nechala na konec, jednoduše byste si při jejich mytí opět zašpinila pracně vyleštěné sklo. Nejprve tedy nezapomeňte vysát pavučiny z garnýží a otřít prach z žaluzií.
Jestliže mají vaše okna nebo například balkonové dveře na zahradu široké venkovní žaluzie, zapomeňte na ruční čištění a zkuste je ostříkat hadicí, v ideálním případě vysokotlakým čističem. Pokud ho nevlastníte, nezoufejte, nabízí ho téměř každá půjčovna nářadí.
Pozor na počasí!
Když se žaluzie i okenní rámy blýskají čistotou, je čas pustit se do očisty samotných skel. Pokud vás však k mytí oken vylákalo slunečné počasí, máme pro vás nemilou zprávu – vhodnější na mytí oken jsou spíše dny, kdy se slunce schovává za mraky.
Přímé sluneční paprsky totiž způsobují, že se voda odpařuje rychleji a na okně vznikají šmouhy a stopy po kapkách vody. Zbytečně byste si tedy přidávala práci s leštěním. Stejně tak není vhodné mýt okna, když mrzne. Počkejte na počasí, kdy je více než pět stupňů Celsia a oblačno.
Bezpečnost nade vše
Pokud se chystáte na mytí oken v patře, dbejte především na svou bezpečnost! Vždy se ujistěte, že jsou schůdky či žebřík stabilní a nehrozí vám převrácení. Při čištění například velkých skleněných ploch či špatně dostupných oken zvažte použití zvedací plošiny. Tu sice většina z nás běžně v garáži nemá, ale pořád tu je pracovní plošiny pronájem. Jestliže vás odrazuje cena za půjčení, můžete ji rovnou využít i na další výškové práce kolem domu, které mohou být ze žebříku poměrně nebezpečné.
Vyzkoušejte přírodní přípravky
Konečně se dostáváme k samotnému čištění oken. Nejspíš automaticky saháte po klasických chemických čističích oken, ale stejně dobře vám poslouží nástroje našich babiček, tedy obyčejný hadr, octová voda a noviny na rozleštění, které v mnoha případech fungují lépe než nejrůznější utěrky z mikrovlákna a speciální stěrky. Pro zářivější skla můžete do vody přidat i trochu soli.
Možná trochu bizarnější je čištění vanilkovým pudinkem – stačí rozmíchat sáček vanilkového pudinkového prášku v pěti litrech vody a přidat trochu čistícího prostředku na nádobí. Okna budou nejen dokonale čistá, ale i krásně voňavá! A pokud umýváte okna za chladného počasí, kvůli kterému naopak schnou až příliš pomalu, zkuste přidat do vody trochu alkoholu, který se rychle vypařuje.
V případě, že se přece jen rozhodnete pro klasické čistící přípravky, myslete na to, že není příliš vhodné používat horkou vodu, jelikož snižuje účinnost čistících prostředků. Voda by ideálně měla mít kolem třiceti stupňů Celsia. Také se vyhněte abrazivním čistícím prostředkům, tedy nejrůznějším čistícím pískům, které by skla i rámy mohly poškrábat. Raději sáhněte po přípravcích, které vytváří hustou pěnu, která nestéká a nepřidává vám tak práci.