Rýma, kašel a bolest krku nejsou na podzim nic výjimečného, a proto je třeba se dobře připravit. Kromě tradičních chemických léků lze zmírnit příznaky nachlazení i teplými nápoji, které uleví od nepříjemných symptomů a zkrátí dobu léčby.
Jakmile se po létě ochladí a ke slovu se začne hlásit déšť, chlad a mlhy, objeví se tradiční podzimní symptomy jakými jsou rýma, kašel i bolesti v krku. Jako alternativa k řešení onemocnění klasickými medikamenty, se nabízí využít domácí prostředky a ulevit si tak od nemoci. A protože tělo je třeba od virů očistit, je nutné dodržovat zvýšený příjem tekutin. Léčit onemocnění teplými nápoji, se proto samo nabízí. Účinkují lépe než studené nápoje, protože tělo nejen očistí, ale také prohřejí, a to je při nachlazení dvojnásob třeba.
Zázvorový čaj s medem a citronem
Klasika, po které sáhne asi většina z nás, jakmile se objeví nachlazení. Zázvor prohřeje organismus, posílí imunitu, ale má i protivirové, protizánětlivé a antibakteriální účinky.
Pro přípravu čaje potřebujeme:
asi 1,5 cm široký kousek čerstvého zázvoru
1 lžičku medu
šťávu z poloviny citronu
250 ml vody
Zázvor zbavíme slupky a nakrájíme ho na plátky. Koření nasypeme do sklenice a zalijeme ho horkou (ne vroucí!) vodou. Zázvor necháme asi 7 minut louhovat, pak přidáme lžičku medu a vymačkanou šťávu z poloviny předem omytého citronu. Promíchat a hotovo!
Skotský zázrak „horký Toddy“
Tento nápoj má kořeny ve Skotsku, kde je známý pod názvem Hot Toddy a jeho historie sahá až do 18. století. Jedná se o mix koření, citronové šťávy, vody a připravuje se v alkoholické i nealkoholické variantě.
Recept pro dva šálky nealko nápoje:
asi 1 cm široký kousek čerstvého zázvoru
šťáva z 1 citronu
2 lžičky medu
2 celé skořice
4 kousky celého anýzu
špetka chilli koření (asi na špičku nože)
500 ml vody
Zázvor oloupeme a nakrájíme na třetiny. Do konvice dáme sítko nebo kávový filtr, do něj nasypeme všechno koření a zalijeme ho horkou (ne vroucí!) vodou. Směs necháme minimálně 8 minut louhovat, pak sítko či filtr vyjmeme, do čaje přidáme med, citronovou šťávu, důkladně promícháme a podáváme.
Tymiánový čaj
Tento nápoj pročistí dýchací cesty a uleví od úporného kašle. Krásně vonící bylinka tymián má silné antiseptické účinky a je také častou přísadou sirupů proti kašli, které lze zakoupit v lékárně.
1 svazeček čerstvého tymiánu nebo lžíce sušeného
250 ml vody
1 lžička medu
Do kastrůlku dáme koření, zalijeme ho horkou (ne vroucí!) vodou a necháme 10 minut louhovat. Pak nápoj přecedíme, osladíme medem a podáváme.
Foto: Depositphotos.com