Patříte mezi milovníky horké sprchy, kdy se koupelna topí v mlze nebo jste naopak otužilci, kteří si lebedí pod ledovou sprchou, která bodá jako jehličky? Možná nepatříte ani do jedné ze skupin a sprchujete se vodou tak akorát. Která teplota je ale pro tělo ideální a jaké následky může mít příliš horká sprcha?

Ať už jste milovníky sprchování či si raději dopřáváte relaxaci ve vaně, neměli byste podceňovat to, jak teplou vodou očistu provádíte.

Teplá versus studená

Teplá koupel dokáže ulevit svalům, povzbudit mysl, otevřít póry a tělo krásně uvolnit. Pokud je však voda příliš horká, má to negativní vliv na pokožku. Ta je po takové koupeli vystresovaná, citlivější a velmi snadno se vysuší či poraní. Příliš horká koupel se proto nedoporučuje a ti, kdo trpí kožními chorobami v podobě ekzémů či mají prostě jen vysušenou kůži, by se jí měli obloukem vyhýbat.  

Ideální teplotou vody při sprchování se zabývali také lékaři dermatologové a našli odpověď. Nejlepší teplota pro sprchování by měla být v rozmezí 40,5 – 43 stupňů Celsia. Jak určit, zda je voda správně namixovaná, aniž bychom museli do sprchy s teploměrem? Stačí k tomu jednoduché pravidlo. Pokud vaše pokožka pod proudem vody zrudne, je voda příliš horká.

A co studená sprcha? Ta má pozitivní účinky zejména na naši imunitu a sprchování studenou vodou se doporučuje hlavně po ránu. Organismus se díky tomu krásně nastartuje pro zbytek dne. Ani zde se však nesmí nic přehánět. Ledová voda umí totiž kůži vysušit podobně jako horká.

Kompromis pro zdraví i krásu

Mezi babské rady pro krásu patří i střídání teplé a studené vody. Díky těmto malým teplotním šokům se pokožka posílí a vrásky se vyhlazují. Pozitivní účinky má takové sprchování i na žilní systém. Trápí vás křečové žíly? Pak nohy na konci sprchovací procedury takto ošetřete. Teplá voda cévy rozšíří, studená je opět stáhne a tento „tělocvik“ žilní systém celkově posílí.

Střídavou sprchu, kdy opakujeme několik minut sprchování teplou vodou a pak minutu studenou, doporučují i lékaři celostní medicíny. Pro ně představuje prevenci a ozdravení. Kromě cévního systému totiž kontrastní sprcha aktivuje i látkovou výměnu v těle a následně jeho detoxikaci a regeneraci. Výsledek? Omlazené a zdravé tělo nabité energií.

Foto: Depositphotos.com