Narodil se roku 1889 v Londýně. Do Ameriky se dostal v jedenadvaceti letech, a díky obrovskému talentu, píli a živelnému temperamentu, se dokázal prosadit. Charles Spencer Chaplin, nejvýraznější osobnost němého filmu, by 16. dubna oslavil 131. narozeniny.

Chaplin pocházel z velmi nuzných poměrů. Rodiče byli umělci a do kapsy měli hodně hluboko. Situace se ještě zhoršila po otcově odchodu. Charles Spencer starší holdoval alkoholu a své blízké brzy po synově narození opustil. Matka se snažila zajistit dětem obživu, i přes všechnu snahu však skončila v chudobinci a Charles a jeho bratr Sydney na čas v sirotčinci. Později jí byla diagnostikována duševní porucha a péče o děti nebyla žádoucí. Nezletilí bratři putovali k otci, ale ani zde se dlouho neohřáli. Chaplin starší umírá ve 38 letech, na následky nezřízeného požívání alkoholu. Následoval návrat k nemocné matce a od té doby si Charles a Sydney museli vydělávat na živobytí sami. 

Umělecká kariéra

Na prkna, co znamenají svět, se Chaplin postavil už v pěti letech. Musel „zaskočit“ za matku, která onemocněla, a zazpívat píseň před sálem plným vojáků. První šance zahrát si v seriózní show, mu byla nabídnuta ve dvanácti letech. Ztvárnil chlapce Billyho v adaptaci Sherlocka Holmese. Po ukončení této zakázky získal práci jako komik ve varieté. Jako hostující umělec britské komediální společnosti Freda Karna, se v roce 1910 poprvé podíval za oceán, do Ameriky. Chaplin bodoval a do USA se vrátil se stejnou společností i o dva roky později. Dostal nabídku ukázat své umění před kamerou, na kterou v listopadu 1913 kývnul. Jeho první film s názvem Making a Living (Chaplin si vydělává na živobytí), měl premiéru o rok později, 2. února 1914. Z mladého komika se přes noc stala hvězda a producenti se začali rvát o jeho přízeň.

Za svou kariéru Chaplin natočil více než 80 filmů a jeho nejoblíbenější postavou byl „Little Tramp“, tedy tulák s knírkem, buřinkou a hůlkou. Rodilý Londýňan však neměl jen herecké ambice. Ke svým filmům psal scénáře, v pozdějších letech se sám ujímal režie a komponoval i hudbu.

Lidé jeho grotesky milovali a na jeho počest se po světě konala řada soutěží, kdy se dvojníci Chaplina snažili slavného herce napodobit. Sám komik se prý tajně jedné takové soutěže zúčastnil, ale vypadl už v prvním kole, protože prý nebyl věrohodný…

Ach, ty ženy…

Kruté dětství se na psychice krále grotesky těžce podepsalo, a to ovlivnilo i jeho pozdější osobní život. Slavný komik si potrpěl na mladší ženy, jeho ložnicí prý prošlo na dva tisíce milenek a v souvislosti s jeho intimním životem se mluvilo i o jeho značné krutosti a výbušnosti. Ženatý byl celkem čtyřikrát. Klid a zázemí našel až v posledním vztahu, s dcerou slavného spisovatele Oonou O’Neilovou. Ta chtěla prorazit u filmu, ale po setkání s o třicet šest let starším Chaplinem, své plány nakonec přehodnotila. Stala se manželkou číslo čtyři a svému muži porodila celkem osm dětí. Chaplin se v tomto vztahu našel, zklidnil a početná rodina po vyhoštění z Ameriky, které přišlo díky komikově levicovým názorům, zakotvila ve Švýcarsku.

Na sklonku života se Chaplin věnoval psaní a komponování hudby. Za celoživotní dílo byl v roce 1972 odměněn soškou Oscara a o tři roky později byl britskou královnou Alžbětou II. povýšen do šlechtického stavu. Umírá o dva roky později, 25.12.1977, pokojně a obklopen svými nejbližšími. Bylo mu 88 let.

Foto, video: Depositphotos.com, YouTube