Je mnoho způsobů jak se dorozumívat. Komunikovat můžeme za pomoci slov, gest, mimiky, písma… Na světě existují tisícovky nejrůznějších jazyků, a skoro každý z nich je navíc okořeněný dialektem. Co ale dělat v případě, když nám nebyl dán dar používat vlastní hlas, nebo máme problémy se sluchem? Člověk, který je neslyšící nebo němý, se musí spoléhat na řeč těla, své ruce a výraz obličeje. Pro ulehčení jejich života vznikl znakový jazyk, jehož jedinečnost oslavujeme 15. dubna.
Znakovou řečí se dorozumívají především osoby neslyšící a tento komunikační systém využívá mimiku, tvary rukou – jejich postavení a pohyb, prstovou abecedu, ale také polohování hlavy a horní části trupu. Lidé komunikující znakovým jazykem jsou schopni vyjádřit nejen slova, ale i emoce, významové nuance a vtipy.
Věděli jste, že znakový jazyk má svou ucelenou gramatiku a slovosled? V jeho interpretaci se dají rozeznat i krajové zvláštnosti. Častým omylem je také předpoklad, že je tento typ jazyka mezinárodní a neslyšící se díky němu domluví po celém světě.
Trocha historie
Znakování rukama se pro komunikaci používalo mnohem dříve než jazyk a jeho stopy bychom našli již u pravěkých předků. Pomáhat si při dorozumívání rukama napadlo také mnichy, kteří složili slib mlčenlivosti na přelomu sedmého a osmého století. Na propracovanou metodu vyučování neslyšících a první knihu o znacích a prstové abecedě, si ale bylo třeba počkat dalších téměř tisíc let. Muž, který ji v roce 1776 vydal, byl Abbé l’Epée, jenž je považovaný za Otce neslyšících.
Slavní a problémy se sluchem
Potíže s rozeznáváním jednotlivých zvuků nebo celková ztráta sluchu, trápí zejména osoby v pokročilejším věku. Nedoslýchavost či hluchota však mohou být i vrozené, nebo získané jako následek úrazu. Které známé osobnosti špatně slyší a jak se se svým handicapem vyrovnávají?
Halle Berry
Narodila se s perfektním sluchem, ale téměř 80% ho na levé ucho ztratila v dospělosti. Stalo se tak v důsledku úrazu do hlavy, který utrpěla při domácím násilí. Kromě špatného sluchu se Berryová potýká i se silnou cukrovkou. Na život s postižením si zvykla a rozhodla se prožít ho co nejplnohodnotněji. Stala se bojovnicí proti násilí na ženách a nejrůznějšími způsoby se snaží podporovat lidi s postižením a dodávat jim odvahu.
Bill Clinton
Také bývalý americký prezident si musel po padesátce zvykat na fakt, že hůře slyší. Obtíže začaly už během období, kdy stál v čele amerického státu a časem se zhoršovaly. Stěžoval si zejména na špatné rozeznávání zvuků v přeplněných kongresových sálech, či telefonické hovory v rušném prostředí. Na jeho částečné ztrátě sluchu se nepodepsal pouze věk, ale také účinkování v kapele a pobyt v hlučném prostředí během mládí.
Millie Bobby Brown
Hvězdě seriálu Stranger Things je sice teprve šestnáct let, ale s nedoslýchavostí se potýká už od malička. Narodila se s částečnou ztrátou sluchu a postupem času přestala slyšet na jedno ucho úplně. Brownová, která se stala idolem mnoha teenagerů, se svému postižení nepoddává a nehodlá se vzdát koníčků, kterými jsou zpěv a herectví. Podporu si užívá jak ze strany rodiny, tak i hereckých kolegů, kteří ji ochotně pomáhají při natáčení.
Marlee Matlin
Jednou z nejznámějších hluchých celebrit je právě tato Američanka. Stala se první herečkou se ztrátou sluchu, která získala cenu Oscara za vedlejší roli. V roce 2008 se zúčastnila show Dancing with the Stars (obdoba české Star Dance) a spoustě lidí tak dokázala, že hluchý člověk nemusí rezignovat na své sny, ale dokáže skoro cokoliv.
Gabrielle Carteris
Představitelka Andrey Zuckermannové ze seriálu Beverly Hills 90210, se učila znakovat už jako malá a její ambicí bylo stát se lektorkou znakového jazyka. Se sluchem sice problémy nemá, ale ke znakování ji dovedla osobní zkušenost. Jako školačka se stala svědkem incidentu, kdy ostatní děti mlátili hluchou dívku kvůli jejímu handicapu. Carterisová zasáhla a slečnu odvedla domů. Tam zjistila, že i její rodiče jsou neslyšící. Ti jí dali kartičku se základními znaky, a tím u ní vzbudili zájem o tento jazyk. Carterisová se znakování naučila a své schopnosti vybrousila k dokonalosti. „Když jsem byla na střední, naproti otevřeli školu pro neslyšící a já tam začala pracovat jako dobrovolník,“ vzpomínala herečka, která dodnes pomáhá handicapovanými či znevýhodněným lidem.
Foto: Depositphotos.com