Na začátku března se příroda pomalu probouzí a my vyhlížíme příchod jara. Začínají vykukovat první jarní bylinky, které mají velkou sílu a toho je třeba využít. V březnu je nejvíce oslabeným orgánem žlučník, a proto je čas, dát ho do pořádku. 

Žlučník jako takový, je párovým orgánem k játrům a dává najevo, zda fungují správně. Z hlediska emocí je spojován především s potlačováním vzteku. Pro dobrou duševní pohodu a zdraví, proto není dobré dusit v sobě emoce. Mnohem lepší je strach překonat a umožnit citům volný průchod. 

V jarním období je prospěšné žlučník očistit, a tím posílit jeho správnou činnost. K tomu nám pomohou byliny, hlavně ty hořké a kyselé. Jednu takovou nám příroda servíruje hned zkraje jara, a to česnek medvědí.

Jak se projevuje oslabení žlučníku

Oslabení nebo poruchy žlučníku se mohou projevovat bolestmi kloubů, kyčlí, ramen, loktů i kolen, a to zejména z jejich vnější strany. Bolest se může objevit i pod hrudní kostí, a lidé s oslabeným žlučníkem mohou trpět nespavostí, nevolností po jídle, nadýmáním, bolestmi hlavy až migrénami. Mezi nejběžnější onemocnění postihující tento orgán patří žlučové kameny, záněty, objevit se mohou i nádory.

Po emoční stránce se oslabený žlučník může projevit krátkými a rychlými výlevy zlosti, hysterie, vysíláním agresivní energie a hněvu na druhé. Ne nadarmo se říká, že žlučníkové kameny jsou zhmotněná agrese a zloba, kterou neseme v sobě a již často potlačujeme.

Prevence

Důležité je odlehčit našemu trávení, výrazně omezit tučná a smažená jídla a pokud možno vyřadit z březnového a dubnového jídelníčku všechny živočišné produkty, včetně mléka. Konzumovat bychom měli vařenou zeleninu – pórek, mrkev, červenou řepu, fazole, kukuřici, ale také obiloviny jako proso, rýži a naklíčené žito. Pokud se bez masa nedokážete obejít, konzumujte nejlépe krůtí, kuřecí či králičí. Z ryb doporučujeme naše sladkovodní druhy a z mléčných výrobků ovčí nebo kozí sýry. Pitný režim doplňujte pramenitou vodou a čaji bylinkovými, zelenými nebo typu rooibos. Pro posílení správné funkce žlučníku je důležitá také duševní pohoda.

Nejčastější bylinky, které začínáme sbírat v březnu 

Venku všechno pučí, raší lupení a zelené lístky. Travnaté plochy a okraje potoků zdobí sedmikráska chudobka, podběl lékařský, kopřiva dvoudomá, olše lepkavá či prvosenka jarní, lidově známá jako petrklíč, který otevírá jaro. 

Příprava čaje z podbělu:

Taty bylina dokáže ulevit při zánětech horních dýchacích cest, napomáhá odkašlávání, má dezinfekční účinky a umí ulevit i bolavým kloubům a zaníceným žílám. K obkladům se používá odvar z lístků podbělu, pro čaj se spíše hodí jeho květy. 

Postup: Jednu vrchovatě naplněnou čajovou lžičku květů (či květů a listů smíchaných rovným dílem) spaříme v 1/4 litru vody a necháme krátce vyluhovat. Čaj přecedíme a můžeme podávat.