V chladnějším období se nevyplácí zapomínat na péči o chodidla a pokožku vůbec. Zejména místa na patách jsou problémovou zónou, která umí hodně potrápit. Kombinace suchého vzduchu, ledového počasí, tlustých ponožek a úzkých bot pokožce na chodidlech neprospívá a chůze se stává pro člověka utrpením. Přinášíme vám beauty tipy, které si s tímto problémem snadno poradí.
Praskliny se většinou tvoří v místech na okrajích pat, kde je kůže zrohovatělá. Pokožka pak ztrácí svou ochrannou funkci a může vést ke vzniku dalších nepříjemných problémů. Proč praskliny vznikají? Příčin může být mnoho: roli hraje věk, nedostatečná péče, strava, životospráva, ale i nejrůznější onemocnění (například diabetes). V zimě pak svůj díl vykonají suchý vzduch, teploty pod bodem mrazu, nevhodná obuv či ponožky…
Jak se starat o nohy v zimě?
- Rozmazlujte nohy koupelí
Pečující koupel je perfektní opatření proti vzniku popraskaných pat, ale i tehdy, když už je problém na světě. Do lavoru či nádoby, do které se vám nohy vejdou, nalijte horkou vodu, přidejte trochu koupelové soli (bez parfemace) a lžíci olivového či kokosového oleje. Abyste si koupel vychutnali všemi smysly, lze do vody přidat i pár kapek éterického oleje, dle vašeho výběru. Do takto připravené lázně nohy ponořte a nechte 10 – 15 minut působit.
- Pemza, nejlepší přítel pro vaše paty
Po koupeli či sprše kůže na nohou změkne a nyní je pravý čas zatvrdlou pokožku pěkně „ošmirglovat“. Ideálně se k tomu hodí klasická pemza, která nohy zbaví zatvrdlin šetrným způsobem. Použití elektrických pilníků na nohy nedoporučujeme! Jejich aplikace není k pokožce šetrná a navíc jí zbavuje ochranné vrstvy.
Při použití pemzy dbejte na to, aby peeling nebyl bolestivý. Měli byste se cítit příjemně, jinak hrozí vznik drobných poranění, a ta nejsou žádoucí. Po proceduře nohy dobře očistěte a pemzu omyjte; zabráníte tak případnému množení bakterií.
Přírodní pemza, Iris Hantverk, 219 Kč
- Hydratace a následná péče
Nohy jste zahřáli, zbavili je přebytečné kůže a nyní přichází na řadu další krok. Hydratace pokožky je jedním ze základních pilířů péče, a proto je třeba paty mazat denně, nejlépe po koupeli. Skvěle se k tomu hodí výživné krémy, obsahující bambucké či kakaové máslo, aloe veru, ureu, jojobový olej či včelí vosk. Paty se dají masírovat i dalšími přírodními prostředky jako jsou mandlový, olivový či kokosový olej. Velkou porci péče zastanou i masky určené výhradně pro nohy. Na trhu jsou k dostání i speciální kosmetické či dermokosmetické produkty.
Tip: nohy namažte silnější vrstvou vyživujícího krému, poté si oblečte bavlněné ponožky a nechte působit jako masku, třeba i přes noc!
Problem dry skin cream, NeoStrata, 650 Kč Bambucké máslo, Saloos, 110 Kč
- Nepodceňujte stravu
To, co jíme, ovlivňuje naše tělo i mysl. Pokud vás trápí popraskané paty, trpíte s největší pravděpodobností nedostatkem vitamínů, a to zejména vitamínu E. Ten v těle slouží jako antioxidant a podpora celkového zdravotního stavu. Je obsažen v mnoha potravinách, najdete ho v oleji z pšeničných klíčků, slunečnicových semíncích, mandlích, špenátu, avokádu, olivovém oleji, rajčatech, špenátu…
Bolestivé, popraskané paty, mohou trápit i diabetiky, alkoholiky a silné kuřáky. Díky horšímu prokrvení nohou v těhotenství, si na tento problém mohou stěžovat i nastávající maminky.
- Výběr správné obuvi a ponožek
V zimních botách se cítíte jako sardinka a navíc vás dřou ponožky? Tímto způsobem pokožce nohou příliš neprospějete. Příliš těsné boty vytváří tlak na kůži, jehož následkem může být vznik zrohovatělých míst. Sáhněte raději po pohodlnějších a volnějších modelech. V zimě se klidně snese obuv o jedno číslo větší, než jste zvyklí. I volba ponožek by měla být vědomá. Vyvarujte se modelům z umělých vláken či škrábajícím vlněným pokožkám.
Více tipů pro péči o tělo naleznete zde
Foto: depositphotos.com