Slovo hygge pochází z dánštiny a norštiny a přeložit ho lze jen stěží. Jeho význam leží někde mezi pohodlím, bezpečím, pohodou a pocitem štěstí. Hygge je důležitou součástí dánské kultury a dotýká se různých oblastí života.
Propagátorem pohodového stylu života se stal Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani a autor první knihy o hygge. Wiking se rozhodl zasvětit život studiu štěstí a v publikaci se snaží přiblížit dánských způsob života světu.
Mimochodem, severské země hrají co se štěstí týká prim – pro letošek se stalo vítězem žebříčku World Happiness Report Finsko, hned za ním se drží Dánsko a Norsko; pro zajímavost Česká republika obsadila dvacáté místo. To vůbec není špatné, ale proč to ještě nevylepšit?!
Hygge se hodně skloňuje v souvislosti s bydlením. Přestavíme vám čtyři zásady, podle nichž můžete svůj byt či dům zútulnit tak, aby se pro vás stal oázou klidu a pohody, do které se budete vždy rádi vracet.
- Výběr správných barev
Barvou číslo jedna pro správný hygge – pocit je BÍLÁ. Zejména na bílo natřené stěny dodají prostoru světlo, čistotu, lehkost, svěžest a vzdušnost. Podobně působí také barvy světle růžová, světle modrá, vanilková či světle zelená – mentolová. V kombinaci s bílou je efekt dokonalý. Zajímavé akcenty lze získat při použití modré, šedé, černé nebo svítivých barev jako žlutá, petrolejová, azurově modrá či červená.
- Dřevo kam se podíváš
Aby bílá místnost nepůsobila jako čekárna u lékaře, je třeba sterilní dojem rozbít. K tomu je jako stvořené světlé dřevo, které navodí příjemnou atmosféru a místnost zútulní. Dokonalá je kombinace bílých stěn a dřevěné podlahy.
Pokud ji nemáte, nezoufejte! Příjemný pocit lze navodit i pomocí světlého dřevěného nábytku a doplňků. Dřevo přitom nemusí být jedno druhové, lze jich kombinovat více dohromady. Hygge experti doporučují zejména břízu, borovici, dub a jasan. Skvěle vypadá i kombinace starého a nového nábytku.
Dřevěný svícen, Hornbach, 249 Kč
- Příjemné materiály
S měkkými a teplými materiály lze vytvořit příjemnou atmosféru raz-dva. Příjemně měkké koberce či falešné kožešiny na podlaze, měkoučké deky, spousta polštářů… Tady lze popustit uzdu fantazii! Aby výsledný dojem nepůsobil nudně, doporučuje se volit harmonické barvy a takové grafické vzory, které nebudou působit rušivě – například pruhy.
Je třeba myslet na to, že místnost by neměla být polštářky a doplňky zahlcena. Vzdušnost by měla být na prvním místě! Při volbě látek Skandinávci často sáhnou po přírodních materiálech jako jsou bavlna, vlna a len. Závěsy by měly být lehké, průsvitné. Dekorace by měly být z přírodních materiálů jako dřevo, kov, kameny, keramika, sklo… Umělá hmota je pro hygge zapovězena!
Hřejivá deka, v dumdekorace.cz, 672, 50 Kč Povlak na polštář Kratten, Ikea, 99 Kč
- Správné osvětlení
Na severu Evropy je na podzim a v zimě hodně tma, proto jsou skandinávské národy na osvětlení experty. Jakými pravidly se řídí? Žádné studené světlo! Stropní osvětlení zapínají Skandinávci spíše výjimečně, místo toho zdobí jejich příbytky množství stojacích lamp, stolních lampiček a nepřímého osvětlení. Jemné, příjemné světlo vykouzlí svíčky, se kterými rozhodně nešetří! Vrcholem útulné atmosféry je však nepochybně zapálený oheň
v krbu.
Stolní lampa Astrid, Ikea, 499 Kč Velká svíčka jablko s badyánem, Albi, 499 Kč
Více o bytovém designu se dozvíte zde
Foto: Depositphotos, Pixabay_Martina_zalitobetonem, archiv firem