Na pátek 20. září připadá Den mandal. Jde o nadčasový symbol jednoty a rovnováhy, který se objevuje napříč kulturám i náboženstvím. Jejich tvoření je spojeno se zklidněním, meditací a porozuměním. V některých zemích jsou jim připisovány i léčivé účinky. Jak si vytvořit vlastní mandalu? A co k tomu budete potřebovat?
Slovo mandala označuje kruh či oblouk a pochází ze staroindického jazyka sanskrtu. V Evropě se jeho používání rozšířilo hlavně díky psychoterapeutovi a psychoanalytikovi Carlu Gustavu Jungovi, jenž tímto slovem označoval kruhové kresby svých pacientů i své vlastní. První důkazy o vzniku těchto kreseb však sahají až do období paleolitu, což mimo jiné dokazuje, že lidé toužili po harmonii odjakživa.
Kdo je může tvořit?
Kdokoliv! Mandalu vyrábí ten kdo hledá něco nového, chce lépe porozumět nejen sobě, ale i světu kolem sebe a někdy se těžko vyjadřuje verbálně. Je nutné mít výtvarné schopnosti? Není! Malovat mohou a umí všichni; každý najde svůj osobitý styl projevu.
Jak na to?
Pokud se rozhodnete mandalu vytvořit, pomohou vám k tomu pomůcky jako kružítko, pravítko, speciální šablony či razítka. Kreslit se dá například akrylovými barvami na plátno; voskovkami, vodovkami, pastelkami či fixami na tvrdý papír. Pokud si netroufáte vyrobit obrazec sama, sáhněte po omalovánkách, kterých je na trhu nepřeberné množství.
Šablona pro tvorbu mandal, v Davona 222 Kč.
Sada akrylových barev, Koh-i-Noor, 459 Kč.
Omalovánky mandaly, Nakladatelství Burda, 112 Kč.
Než začnete tvořit, na chvilku si oddychněte. Zavřete oči a uvědomte si každý kousek svého těla. Pak už stačí jen popustit uzdu fantazii a vrhnout se do díla! Nepřemýšlejte příliš o kombinaci barev či struktuře mandaly. Pracujte intuitivně a výsledek vás bude těšit.
Foto: Depositphotos.com a archiv firem