Léčivé rostliny nám v září pomohou vyrovnat se se změnou počasí. Můžeme díky nim předcházet případným nemocem a posilnit tak náš organismus. Jaké bylinky to jsou? A jaké jsou jejich účinky?

Křen selský

Křenu se říká „český ženšen“. Křen je zářijová léčivá rostlina, která slouží jako močopudný prostředek při revmatismu nebo dně. Často se používá k léčbě křečových žil a pomáhá při bolestech hlavy. Léčí záněty močových cest, plic a jater. Křen se užívá zásadně čerstvý a strouhá se bezprostředně před užitím. Dávkování je poměrně individuální, většinou však stačí tři polévkové lžíce. Křen se užívá spíše nárazově.

Křenový sirup

Potřebujeme:

  • 1 lžíci nadrobno nastrouhaného kořene křenu,
  • 1 lžíci nasekané cibule,
  • 4 lžičky medu,
  • 5 lžic vody.

Růže šípková neboli šípek 

Podzim je tu a na keřích se začínají červenat šípky, které hospodyňky pomalu trhají a suší na zimní čaj plný vitaminů C. Výsledky výzkumu posledních let ukázaly, že obsahují také množství polyfenolů s antioxidační aktivitou, protizánětlivé glykosidy, flavonoidy, saponiny, těkavé oleje a řadu dalších zdraví prospěšných substancí.

Šípky jsou účinné při zánětech horních cest dýchacích a také při zánětech dolních močových cest, jelikož působí močopudně. Pro obsah pektinů jsou dobré proti zácpě. Obsah vitamínu C v šípcích stoupá až do počátku zralosti plodů, kdy jsou vybarvené a tvrdé.

Šípky se sbírají v září a počátkem října za suchého a slunného počasí, jakmile začnou zrát. Šípkové keře najdeme podél lesních a polních cest, na stráních, mezích, březích a na dalších obdobných místech. Abyste mohli šípky uchovávat celou zimu, je třeba je opatrně usušit. Pokud možno rychle, aby si zachovaly svou červenou barvu, ale nikoliv při vysoké teplotě, aby si zachovaly i vitamíny. Pro plnou chuť a vůni šípkového čaje je potřeba ho připravovat z celých plodů.

Šípkový čaj:

Dvě hrstky usušených šípků přelijte dvěma litry vody a poté vařte minimálně půl hodiny. V půlce doby varu již změklé šípky zlehka rozmačkávejte a pokračujte ve vaření. Odvar následně sceďte přes skutečně husté síto.

Libeček lékařský

Mezi byliny a léčivé rostliny v září zařaďte díky jeho kořenu i libeček. Podporuje chuť k jídlu, krevní oběh, zlepšuje trávení, potlačuje nadýmání, rozpouští žlučové a ledvinové kameny a celkově má velmi příznivý vliv na žlučník. Ulevuje stejně jako šípek při dně. Je to navíc vyzkoušený přírodní lék při revmatizmu.

foto: pixabay/Ajale/minka2507