V promyšlenou vojenskou strategii se v nejedné rodině proměňuje kalendář na letní měsíce, kdy je třeba minimálně na 62 dnů vyřešit péči o děti. Aby se nenudily, aby se jim nic nestalo a abyste mohli v klidu odcházet do práce. Můžete se nechat inspirovat našimi tipy.
- K ruce si vezměte kalendář a den po dni se zamyslete nad tím, co se v daném období nabízí
- Vyznačte si, které dny kde potomky máte a v kolik je nutno je přivézt/odvézt
- Plán dejte dohromady společně. Zeptejte se dětí, co by je bavilo, čemu by se rády věnovaly
- Nezapomeňte, že byste o prázdninách měli strávit nějaký čas s dětmi společně!
Prarodiče a širší rodina
Hlídací babičky a dědečkové bývají nejlepší volbou. Zkuste se poptat i v širší rodině. Nabídněte na oplátku pomoc s vymyšlením programu a samozřejmě nabídněte finanční kompenzaci nákladů spojených třeba s výlety, vstupným či dopravou. Inspiraci můžete bez obav hledat na slevových portálech.
Kamarádi, ale i rodiče spolužáků
Zapojte kamarády nejen své ale i svých dětí. Bez obav se můžete poptat rodičů kamarádů svých dětí, jak mají vyřešené léto. Může to být oboustranně výhodné! Střídavé hlídání spřátelených dětí je vždycky veselejší. Dětem pomůžete přes léto udržet vazby ze školních lavic, navíc se mezi sebou snáze zabaví. Poptat můžete i profesionální chůvu a zvážit, zda by nebylo možné se o náklady podělit.
Prázdninový provoz
„Prázdniny jsou paradoxně spojeny také se starostmi rodičů se zajištěním svých nejmenších. Například provoz mnohých mateřských škol bývá v tomto období omezen. Je to ale případ od případu a doporučujeme se proto porozhlédnout po okolních školkách, jelikož některé z nich nabízejí provoz i v době prázdnin,“ upozorňuje Jana Štefková, pedagožka z Frýdku-Místku, a doplňuje: „U starších dětí mohou rodiče využít rozmanité nabídky prázdninových kurzů či programů připravených regionálními domy dětí a mládeže.“ Projděte internet, nahlédněte do regionálních skupin na Facebooku a diskuzních fór pro rodiny z vašeho města.
Příměstské tábory
Fenomén posledních let, který každoročně využívá čím dál tím více rodičů; ráno dítě odvezete, v odpoledních hodinách si jej vyzvednete. „Zaměření aktivit je nespočet a velkou výhodou může být, že se vaše ratolest nejen pobaví. Příměstské tábory totiž organizují rozličné instituce od hasičů po zoologické zahrady. Jsou ideální příležitostí pro začlenění dětí do nových sociálních skupin, podporu jejich koníčků či pro rozvoj pohybové aktivity,“ říká Jana Štefková.
Její slova potvrzuje i Jan Štěpán z plzeňského Techmania Science Center, které pořádá příměstské tábory již 7 let: „Jen za poslední tři roky se počet dětí na našich příměstských táborech zvýšil o 20 %, letos u nás přivítáme téměř 400 dětí.“ Děti z plzeňského regionu si v rámci Techmanie mohou vybrat hned ze čtyř různých zaměření. „Garantujeme, že u nás se děti nebudou nudit. Programy se nesou v duchu chytré zábavy; nechybí vědecké zážitky, nahlédneme do hlubin Vesmíru i tajů lidského těla,“ slibuje Jan Štěpán.
Letní tábory
„Letní tábory jsou v Česku dlouhodobě oblíbenou letní aktivitou pro děti a mladé. 86 procent současných českých rodičů dětí do 18 let uvádí, že alespoň jedno jejich dítě se tábora již účastnilo nebo jej tam plánují poslat v budoucnu. Pouze 14 % českých rodičů o účasti svých dětí na táborech neuvažuje,“ uvádí předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček. Při výběru tábora vždy respektujte přání svých dětí; délka pobytu, zaměření tábory i to, zda by raději nejely třeba poprvé s kamarádem. Je to přeci klasika, na kterou nezapomíná!