Přechody ze zimy do tepla, přetopeno, suchý vzduch, nevětrané prostory… To vše jsou zimní nepříjemnosti, kterým trpí většina z nás a hlavně naše zdraví.

Je docela hrozivé, kolik nepříjemných zdravotních komplikací se skrývá za „špatným vzduchem“ v místnosti, ať už na pracovišti nebo doma. Mezi jinými jmenujeme třeba chronickou rýmu, záněty nosohltanu, bronchitida a další problémy dýchacích cest. Zejména na pracovišti se takovým problémům předchází hůř, pokud jste odkázáni na klimatizaci a také na názor kolegů… Přesto jsou určité možnosti, jak naše dýchací cesty šetřit aspoň trochu.

Takové domácí dýchání

V zimě má mnoho lidí, zejména těch zimomřivých, tendenci skoro nevětrat, nechat byt utemovaný a hodně vytopený. Právě to je ale velký problém, protože díky velkým teplotním rozdílům dochází k častým nachlazením, při přechodech z tepla do zimy a naopak. Je proto důležité byt pořádně vyvětrat, nejlépe ráno a večer tak, aby se v něm dalo dýchat. Samozřejmě pokud je maminka zimomřivá a tatínek by pořád větral není to ideál, ale je nutné udělat kompromis. Zvyk chodit doma „v trenkách“ je poměrně nový, je přece normální aby v bytě nebylo vedro, ale příjemně. Tedy zimomřivý se může trochu přiobléknout a horkokrevný sníží své nároky. Důležité je aby nebylo přetopeno v místnosti kde se spí, tepleji je samozřejmě v místnostech, kde si hrají děti nebo kde rodina tráví nejvíc času. I tady by ale měla být teplota příjemná a je nutné větrat. Dobrým pomocníkem jsou nejrůznější zvlhčovače vzduchu či aromaterapeutické difuzéry, které s pomocí přírodních esenciálních olejů nejen vzduch zvlhčují, ale provádí i jakousi samoléčbu – například eukalyptový olej v difuzéru pomáhá při nachlazení, rozmarýnový zase nabudí skomírající aktivitu a levandulový zklidní a pomalu ukolébává ke spánku.

Zlepšení podmínek v práci

V práci trávíme hodně času a tak i tady potřebujeme dobře fungovat a dobře dýchat. V přetopených místnostech vlhkost vzduchu klesá, ale i pokud je kolega spokojen, vy můžete situaci řešit – třeba zmíněným zvlhčovačem vzduchu. Zvlhčovač vzduchu je možné pořídit buď ultrazvukový, nebo parní. Ultrazvukové modely vytvářejí z vody malé kapičky o průměru asi 1–5 µm a ty pak vyfukují do vzduchu, kde se jejich odpařováním zvyšuje vzdušná vlhkost. U parních zvlhčovačů vzniká na topném prvku pára, která se ve zvláštní komoře mísí se vzduchem a následně je ochlazována a vypouštěna do vzduchu. Oba typy dokážou vzduch velice dobře zvlhčit, zásadně se ale liší komfortem užívání a to hlavně spotřebou energie a hlučností. „Ultrazvukové zvlhčovače mají sice vyšší pořizovací náklady, ale jejich provoz je ve výsledku mnohem levnější. Zatímco příkon parních modelů se pohybuje kolem 1000 W, u ultrazvukových je to obvykle něco mezi 12 a 110 W, podle velikosti modelu. Počáteční investice se tedy vyplatí. Jednoznačnou výhodou u ultrazvukových modelů také jejich tichý chod, takže přístroj můžete mít bez obav zapnutý i v ložnici během spánku,“ řekla Ing. Kamila Trávníčková obchodní ředitelka české značky elektrospotřebičů Concept pro malé domácí elektrospotřebiče.

 

Foto: depositphotos.com/olly18

Léta se věnuje nejstarší medicíně světa ajurvédě, aromaterapii a józe a stále se zdokonaluje dalším studiem.