Jistě znáte kysané zelí. Elixír zdraví ověřený našimi předky. Na kysané zelí nedaly dopustit už naše babičky. V zimě potřebuje lidský organismus zvýšený příjem vitamínů. V období chřipek saháme po exotickém ovoci, jako jsou citrony, pomeranče nebo banány. Přitom stačí vzpomenout na vynikající produkt, který má pro naše zdraví velký význam.
Působí proti depresím, protože obsahuje vitamin B9 a B12, které jsou potřebné pro normální činnost nervové soustavy. Má pozitivní vliv na celkovou detoxikaci těla, obsahuje enzymy, probiotika či vitaminy a minerály. Laktobacily v kysaném zelí pomáhají při zažívání, jsou velkým přínosem pro střeva, protože díky vysokému obsahu vlákniny působí jako „kartáč“ na vnitřnosti, nejen střeva, ale i játra. Pomáhá zmírnit chuť na sladké, má minimum kalorií a přitom nás výborně zasytí, takže taková zelná dieta je ideální, když chceme zhubnout.
Je výborným zdrojem vitamínu C, bakterií kyseliny mléčné, v menší míře pak zdrojem vitamínu K a skupiny vitamínů B, minerálů jako draslík, vápník, fosfor, síra, hořčík či fluor. Kysané zelí podporuje tvorbu krve a hormonů, umožňuje lépe bojovat proti únavě a zvyšuje obranyschopnost organizmu. Pomáhá snižovat krevní tlak a zároveň aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek. Má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla. Kyselina mléčná pomáhá také přímo při trávení v žaludku tak, že kompenzuje nedostatek tvorby kyseliny solné. Na druhé straně nepasterizované kyselé zelí je bohatá na živé enzymy působící stejně jako enzymy slinivky, které pomáhají při trávení.
Věděli jste to? Pomůže proti rakovině
Účinně chrání před vznikem rakoviny jater, plic, tlustého střeva a prsu. Účinné látky zabraňující nádorovému bujení vznikají v procesu kvašení zelí, kdy vznikají takzvané isothiokyanáty, látky, které mají silně protirakovinné účinky.
Návod na přípravu kysaného zelí doma
Příprava domácí kysaného zelí je tvrdá práce, ale postup je jednoduchý.
Jednotlivé hlávky zelí důkladně očistíme od vrchních listů a ořízneme košťály. Zelí nastrouháme na proužky široké 2–3 mm. Omytou vanu vyložíme čistými plachtami, vrstvíme do ní nakrájené zelí, které vždy dobře nasolíme – na 50 kilo zelí nám vystačí jeden kilogram soli. Při krouhání zelí střídavě přidáváme očištěnou a na dlouho pokrájenou cibuli a přisypáváme sůl a kmín.
Zelí necháme dobře odležet (i 3 hodiny), aby nám pustilo šťávu. Při vybírání zelí z vany, je třeba zelí dobře vyždímat, vložíme do kameninové nádoby. Je důležité zelí po vložení dobře upěchovat, aby pustilo šťávu, protože tak včas dojde ke správnému kvašení. Nejlépe to jde vlastní váhou – stačí si důkladně umýt nohu, dát na ni čisté igelitový sáček a každou vrstvu pořádně udupat. Říká se tomu “šlapání zelí”.
Nakonec zelí pořádně zatížíme dřevěnými prkny a umytým kamenem. Aby mléčné kvašení proběhlo správně, je třeba zamezit přístupu vzduchu. Když nádobu přikryjeme víkem, do žlábku nalijeme vodu.
Doba kvašení zelí je závislá na kvalitě sklepa nebo jiných prostor, ve kterých máme soudek uskladněný. Po 3 – 4 týdnech už obvykle můžeme zelí ochutnávat.
Foto: pixabay/4174332/edwina_mc