Je jasné, že oči jsou pro život důležité, ale upřímně, často se tak nechováme. Věnujete právě vy, svým očím dostatek péče? A jak vůbec na to?
Možná to také znáte: vaříte jídlo podle receptu z kuchařky, a proto si musíte nejdříve nasadit brýle nablízko. Když si pak přečtete, co všechno k vaření potřebujete, brýle zase musíte odložit, abyste si došli pro potřebné suroviny. Pokud byste si je nechali na očích, nemuseli byste dobře odhadnout vzdálenost a snadno byste mohli do něčeho narazit. Podobné problémy mají i lidé s ostatními refrakčními vadami. Podle výsledků průzkumu Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky má problémy se zrakem zhruba 10 % osob. Každý třetí člověk nosí brýle nebo kontaktní čočky. Až třetina lidí s dioptrickou vadou má problém s odhadem vzdálenosti, každý osmý udává problémy s prostorovou koordinací.
Prevence je nutností…
Přibývá také pacientů s očními vadami, jako je šedý zákal, presbyopie či astigmatismus, jež postihují přes 30 % pacientů. Ve věku nad 65 let je u poloviny populace patrný určitý stupeň zkalení čočky, od 75 let je šedým zákalem postiženo až 70 % obyvatel. A teď možná trochu nepříjemná otázka: Možná brýle nenosíte, ale je vám 40 let a více? A už jste byli na preventivní prohlídce u očního lékaře? Pravidelné prohlídky u očního lékaře by měly být samozřejmostí. Zraková ostrost dosahuje maxima ve 30 letech a udržuje se dlouho na vysoké úrovni. Až do 45. roku života hovoří odborníci o tzv. refrakčně stálém období, postupně dochází ke snižování výkonu akomodace, což je schopnost vidět ostře předměty, které se nacházejí v různé vzdálenosti od nás. V průběhu stárnutí dochází ke slábnutí akomodačního výkonu, což kolem 45 roku života většinou vyústí k projevu presbyopie (vetchozrakosti) a nutnosti začít používat brýle na čtení. Na prevenci k „očaři“ stačí zajít jednou ročně. S většinou dioptrických vad se dá navíc něco dělat. Když už se nedají úplně odstranit, je možné je alespoň významně redukovat. A pokud trpíte například astigmatismem, vetchozrakostí nebo dokonce šedým zákalem, můžete si nechat implantovat umělé nitrooční čočky, které zrak nejenom zlepší, ale mnohdy i vrátí.
Správná péče
Možná brýle zatím nepotřebujete, ale únavu očí už dobře znáte. Ta se projevuje hlavně pálením, řezáním, zarudnutím nebo otékáním očí, dále mžitkami, snížením zrakové ostrosti či dvojitým viděním. Příčinou může být například špatné osvětlení či pobyt v klimatizovaném prostoru i zvýšené nároky na pozornost. Pokud pracujete na počítači, důležité je také umístění monitoru. Nemělo by na něm docházet k odleskům jiných světelných zdrojů, škodí také přímé osvětlení za obrazovkou. Monitor by měl být umístěn tak, že při rovné nezakloněné poloze hlavy vsedě je jeho střed mírně pod úrovní zrakové osy pohledu očí. K únavě očí přispívá i nedostatečné omývání povrchu oka, kdy je třeba používat umělé slzy. Ty zakoupíte v každé lékárně. Oblíbeným balzámem na unavené oči jsou také vychladlé sáčky černého čaje, které si na ně přiložíte. Nedílnou součástí každého dne by měl být dostatek spánku, omezení zlozvyků, jako je kouření, používání správných brýlí a dostatečná relaxace.
Foto: depositphotos.com/IgorVetushko