Léto bylinkám přeje a proto je dobré jim věnovat trochu více pozornosti. Můžete si třeba udělat bylinkové zásoby na další roční období.
Léto je čas, kdy se můžeme při sběru bylinek hezky “vyřádit”, tak to kdysi dělaly i babky bylinkářky. Ty ve sběru braly v potaz i magické momenty jako třeba letní slunovrat, nebo Svatojánskou noc, během níž se sbírala třeba třezalka a další “čarodějné bylinky”. Ale zpátky do moderní doby…
Ochlaďte se
Hodně expertů na stravovaní a dietetiku se shoduje, že pití ledových nápojů snižuje kvalitu trávení. Je proto variantou ochladit nápoje bylinkami. Takový nápoj můžete pít v pokojové teplotě a přesto vás příjemně zchladí. Zkuste dát jako základ zelený čaj – ten chladivou moc má a do něj přidat mátu, meduňku nebo jitrocel – ale můžete i kombinovat. Kdyby “tomu něco chybělo” přidejte med a citron či limetu.
Nabírejte si…
Vyrazit, třeba s dětmi, na borůvky se rozhodně vyplatí, protože tyhle drobné plody mají rozsáhlé využití. Borůvky chutnají skvěle čerstvé, ale vyplatí se je nasušit, protože dokáží zabojovat s průjmem u dospělých i dětí. U malých dětí je lepší připravit borůvkový výluh, samotné sušené borůvky jsou příliš silné. Také pomáhají na problémy s močovými cestami, stejně jako brusinky. Léto je samozřejmě výborným časem pro sběr heřmánku. Doporučuji ho nasušit do zásoby, protože má také široké spektrum využití. Heřmánkový čaj zklidňuje bolestivou menstruaci i žaludeční křeče. Když bylinku spaříte, necháte zchladit a zabalíte třeba do kousku přírodní látky, vznikne výborný obklad na bolavé oči. Heřmánkový olej ošetří drobné ranky a odřeniny.
Máta do každé domácnosti
Stejně jako voňavá levandule, o které už jsme psali, je i máta skvěle využitelnou rostlinkou. Je silně zchlazující, takže když nic jiného, můžete ji pěstovat za oknem a použít jako přísadu do letních limonád. Když si ji navrch nasušíte, máte domácí lék na nadýmání a bolesti břicha – jen pozor, pokud používáte k léčbě homeopatika, máta ve velkém množství snižuje jejich účinek. Máta v prostoru, třeba nasušená, daná do dekorativních pytlíčků a zavěšená na okně, má zklidnující účinky na nervy. Koupel z máty (do lavoru dáte hrst mátových lístků – sušených nebo čerstvých, zalijete vroucí vodou a necháte 20 minut louhovat) má zase výborné účinky při otocích.
Foto: Profimedia.cz
Už nějaký ten rok si neumím představit svůj balkon bez bylin. Kuře připravené na čerstvých bylinách je pochoutka, kterou ocení i má přítelkyně. Osobně mám rád bazalku (té raději více, jde hodně na odbyt), tymián, rozmarýn, šalvěj (ta má nespočet využití), pažitku, petržel (ne kadeřavku, je jen na ozdobu), mátu, koriandr a majoránku. Vařit z čerstvých bylin je úplně o něčem jiném :-). Tom
Comments are closed.