Je to lepší, než před pár lety, v médiích se sem tam objeví zprávy nebo reportáže týkající se tohoto závažného tématu, ale bohužel, pořád je to málo. Naštěstí existují tací, kteří v případech domácího násilí pomáhají pravidelně, třeba jógou a vůněmi…
V nedávno zveřejněných statistikách mě šokovalo, kolik lidí – zejména žen a dětí – je v České Republice oběťmi domácího násilí. Mnoho z nich svou hrozivou situaci nijak neřeší, jelikož mají strach. Proto s velkou úctou sleduji ty, kteří lidem žijícím ve strachu z násilí psychického i fyzického, nabízejí řešení – možnost, odejít od tyrana, začít znovu, mít šanci na hezký život…
Acorus z.ú. poskytuje komplexní pomoc lidem, kteří se kvůli domácímu násilí dostali do tíživé životní situace. Nabízí právní radu, odborné sociální poradenství i krizovou pomoc. A také, velmi zásadní, možnost přechodného bydlení v azylovém domě pro ženy – a to i s dětmi. Pomáhá ale i jinak, třeba jógou…
Když se spojí jogíni
Jóga není „jen“ cvičení. V ideálním případě by jógoví učitelé měli kromě pomoci tělu, pomáhat i zklidnění mysli a posílení (sebe)vědomí. Naštěstí existuje dost takových, kteří podle jógové filozofie opravdu žijí a učí. Na popud českých značek Kantu a Moje Jóga, které ve spolupráci s centrem Acorus zorganizovaly už druhý ročník charitativní akce Daruj sílu, bylo osloveno několik známých jógových učitelek. Natočily tematické videolekce, které jsou na portálu www.moje-joga.cz, podle kterých si zájemci mohou zacvičit jógu zaměřenou na vnitřní sílu v podání různých jógových stylů.
„Symbolicky tak lze darovat sílu těm, kdo se snaží vymanit z bludného kruhu domácího násilí,“ vysvětluje záměr projektu jeho zakladatelka Jana Štumpová Konicarová. A proč téma domácího násilí oslovilo samotné jógové učitelky? „Projekt Daruj sílu jsem tento rok opět ráda podpořila. Připadá mi nesmírně důležité zviditelňovat téma domácího násilí, které má mnoho podob – včetně těch kradmých, zprvu nenápadných a nefyzických. Sdružení Acorus dělá svou práci v podpoře obětí domácího násilí i medializaci tohoto tématu skvěle a s otevřeným srdcem,” říká známá jogínka Lucie Königová a její kolegyně Petra Pikkelová dodává: „Pomáhat druhým by mělo být přirozeností každého člověka, a tak jsem ani na chvíli neváhala, když mě Jana oslovila. Vážím si toho, že jsem mohla být součástí celého projektu.”
Propojení vůně a pohybu
Organizaci celého charitativního projektu Daruj sílu má na svých bedrech především jeho zakladatelka, Jana Štumpová Konicarová a její značka Kantu. Zeptala jsem se jí na závěr, jak se vytížená marketingová ředitelka, kterou dříve bývávala, dostane na úplný protipól, do světa vůní a jógy. „Vše se změnilo s prvním těhotenstvím, hlavně v posledních měsících, kdy se rychlý pohyb zdál téměř nemožný – a já začala objevovat klid se všemi jeho důsledky. Jóga byla jediná forma cvičení, kterou jsem zvládla, otevřela mi cestu k homeopatii a nastartovala novou etapu života. Naučila jsem se pokoře k životu, k přírodě a více rozvinula smysl pro estetično, krásu – jak vnější, tak vnitřní. A právě tato kombinace událostí mě přivedla k založení Kantu, míchání esenciálních olejů, propojování pohybu s klidem a cestě do hlubin a poznání provázanosti vnitřního světa s vnějším. Vůně velmi rychle dovedou člověka k podstatě, vzpomínkám, emocím, dokáží povzbudit, potěšit, uklidnit, přenést na místo, kde je mu dobře. Taky proto jsem začala spolupracovat s centrem Acorus, které podporuje oběti domácího násilí. Svou prací, propojením s jógou a hodnotami, které předává, mohu přispět k tomu, aby se ženám v nepříjemné situaci, dostalo pomoci.“
A já jen doufám, že podobných projektů, které pomáhají, bude přibývat. Pořád je jich potřeba, tak prosím, pomáhejte i vy…