Rádi chodíte do přírody? Nasbírejte si trnky. Jsou zdravé a jejich léčivá síla vám pomůže překonat nástrahy sychravého počasí. Ideální doba ke sběru je v našich podmínkách na přelomu září a října.
Trnka je všelék. Pomáhá na trávicí nebo ledvinové potíže. Funguje i jako přírodní dezinfekce. Z plodů trnek si můžete vyrobit celou škálu nápojů od čaje až po víno. Výborná je také trnková marmeláda.
K léčivým účelům se sbírá květ i plod. Květy mají močopudný účinek, příznivě ovlivňují ledviny a snižují krevní tlak. Mají také lehké projímavé účinky a zlepšují látkovou výměnu. Bobulky trnky jsou cenným zdrojem vitamínu C, A, E, dále jsou bohaté na třísloviny a ovocné kyseliny. Z plodů se vyrábí likéry, šťávy, sirupy, marmelády, používají se i k dobarvování vína. Jsou potravou pro ptáky. Ve Francii se nezralé trnky nakládají jako olivy. Trnky se výborně hodí pro výsadbu živých plotů, přes své trny nepustí nezvané návštěvy.
Pro trnky je typická trpká chuť, u řady receptů je proto dobré si výsledný produkt dostatečně osladit. Podzim si můžete zpříjemnit třeba trnkovým čajem.
Trnkový čaj plný vitamínů
Ingredience:
- 2 lžíce rozmačkaných trnkových plodů
- 3 dl vroucí vody
- 1 lžičku medu
Postup: Plody zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, poté přecedíme, plody vymačkáme, dosladíme medem a můžeme podávat.
Foto: Depositphoto