Krásný lustr, nová koupelna a konečně zvětšený obývák! Tolik se těšíme na úpravu bydlení, že pod tlakem radosti snadno podlehneme aktuálním potřebám. Přitom naše bydlení po rekonstrukci nám bude sloužit další desítky let, kdy už budeme mít možná trochu jiné potřeby. Na co bychom si tedy měli dát pozor?
„Nemusíme být v seniorním věku, stačí drobný úraz, který omezí naši pohyblivost, abychom v interiéru docenili pár detailů a drobností, na které se vyplatí myslet v předstihu, a které nám výrazně usnadní život,“ říká o dekoru pokoje pro dospívající Lenka Čížek Mašková z interiér design školy Intermezzo. A jsou to právě malé detaily, které tvoří velkou hrozbu pro lidi ve zralém věku, ale také pro již zraněné.
Malé nástrahy
Jsou jisté aspekty, které se měnit nedají. Pokud bydlíte ve druhém, třetím patře domu bez výtahů, schodů se nezbavíte. Ale nebezpečné jsou hlavně nenápadnější nástrahy, například prahy mezi místnostmi výrazně zvyšují riziko zakopnutí a úrazu. „Zvýšená hrana vždy představuje nebezpečí zakopnutí,“ varuje Mašková, zvláště prý pokud je senior odkázán na používání chodítka. Proto je dobré zvážit při rekonstrukci variantu bezprahovou, jakou dnes často vídáme například u plovoucích podlah.
Zaměřte se na bezpečnost, zejména v koupelně
Nejčastějšími důvody nehody v domácnosti jsou pády. Proto je dobré se zamyslet nad místy, kde pád hrozí nejvíce třeba jako v koupelně. Odborníci starším lidem doporučují sprchový kout spíše než dříve oblíbené vany. Kout se dá dnes udělat i bezprahový, což eliminuje nejnebezpečnější okamžik, kdy překračujeme hranu sprchového koutu.
Pohovka s opěrkami a vysoká postel, aby se dobře vstávalo
Dalším problematickým bodem je pohovka v obýváku. Možná máte pohodlí spojené se sedačkou, která vás pohltí – to však ve stáří neplatí. Při vstávání je lepší vyšší sezení a možnost se opřít. V dnešní době oblíbené nízké futony také nejsou vhodné pro starší osoby. Postele, ze kterých můžete spustit nohy, tedy zhruba ve výšce kolem 50 centimetrů, jsou mnohem vhodnější.
Výraznější barvy vidí starší oko lépe
Je dobré myslet také na volby barevných kombinací. Ideální je pro stáří sestavit barevný interiér tak, aby barvy byly výrazné a pomáhaly tím k lepší orientaci. To neznamená, že všechno musíme být barevné, ale bílý vypínač na bílé stěně asi nebude to pravé.
Rekonstrukce v 70ti letech? Není problém
Zajímavostí je, že se do rekonstrukcí pouští jak mladí, tak i třeba sedmdesátníci. „Úspory ze stavebního spoření využívají na vylepšení svého bydlení i lidé v pokročilém věku,“ komentuje Tomáš Kofroň z ČMSS. „Cílem nemusí být vždy nutně velká rekonstrukce, i když takové případy také známe. Za ušetřené peníze je možné oživit interiér novým nábytkem, pořídit vhodnější postel nebo třeba pár vychytávek do kuchyně.“
5 zlatých pravidel zařizování bydlení s ohledem na starší věk 1. Zajistěte dostatečné a pohodlné průchozí šířky. 2. Sjednoťte výškové úrovně podlah v jednotlivých místnostech, a to nejlépe bezprahové řešení. 3. Myslete na protiskluzné povrchy. 4. Volte dobré osvětlení a výrazné barvy. 5. Ideální jsou snadno manipulovatelné přesto stabilní kusy nábytku s možností dispoziční změny dle situace. |