Léto je tu a nastal čas dovolených. Kromě představ o příjemném odpočinku a nových zážitcích běží každému hlavou také to, co vše je ještě před dovolenou potřeba zajistit či koupit. Chovatelé koček a psů stojí i před zásadním rozhodnutím, zda vzít či nevzít svého domácího mazlíčka s sebou. Pokud pro svého čtyřnohého miláčka nemůžete sehnat hlídání nebo si bez něj zkrátka svou dovolenou nedovedete ani představit, inspirujte se našimi tipy. Užijete si nezapomenutelnou dovolenou společně.
Pohodové cestování s chlupatým přítelem není žádný oříšek. Obzvlášť když se rozhodnete poznávat krásy naší vlasti. Dávno neplatí, že byste museli nechat kočku či psa doma. Čím dál více hotelů, památek a atrakcí se otevírá i zvířecím členům rodiny. Se zvířetem můžete pohodlně cestovat autem či vlakem. Je však potřeba myslet na to, že by si zvíře na cestování mělo postupně zvyknout. Ideální je, když jej na cestování připravujete už od útlého mládí, např. během nezbytných návštěv u veterináře či pravidelného dojíždění na cvičák. Díky pozvolné adaptaci uchráníte zvíře před velkým stresem, kterým by mohlo při první delší cestě projít.
Klíšťatům se v létě nevyhnete vy, ani váš domácí mazlíček. Pozor si ale dejte i na komáry
V Česku jsou velmi populární výlety do přírody. Ať již plánujete, že vyrazíte pod stan či do penzionu, ze kterého budete vyrážet na túry, nikdy nezapomínejte na nástrahy, které v přírodě číhají. Bohužel, klíšťata a komáři nesají krev pouze lidem. „Klíšťata se nevyskytují pouze v lese, obezřetní musí být majitelé psů a koček i v městských parcích a na dalších zelených plochách. Pokud zvíře nosí od počátku sezóny antiparazitní obojek, odpadá jeho chovateli část starostí,“ doporučuje veterinární parazitoložka Barbora Červená.
Pokud se chovatel účastní psích soutěží či psovi obojek nevyhovuje z jiného důvodu, vhodnou alternativou mohou být spot-on přípravky, které se jednoduše aplikují na kůži psa v linii hřbetu. „I při výběru spot-on pipety musí být ale kupující obezřetný. Také při jejich použití doporučuji takové, které mají repelentní účinek a zabrání tak samotnému přisátí parazita a riziku přenosu vážných onemocnění. Chovatel pak musí myslet také na to, že účinkují jen jeden měsíc a pak je nutné aplikaci opakovat. Ideální je aplikovat spot-on zhruba 2–3 dny před odjezdem na dovolenou, aby se pak mohl pes bez problémů koupat,“ doplňuje veterinářka.
Ideální je naplánovat si návštěvu veterináře zhruba měsíc před plánovaným odjezdem a veškeré dotazy s ním prodiskutovat. Je to dostatečně dlouhá doba na to, abyste zajistili všechny potřebné dokumenty (cestovní pas pro zvíře atp.), požadovaná očkování, ale i vhodné přípravky proti parazitům.
Co zajistit před cestováním se psem?
Pokud budete cestovat autem, je nutné myslet na to, že stejně jako všichni pasažéři, i pes by měl být připoutaný. Respektive by neměl být jen tak volně v autě. I vycvičený pes se může v neznámém prostředí leknout a ublížit někomu z cestujících. Zejména se ale jedná o preventivní bezpečnostní opatření. Pro nepřipoutané zvíře může mít případná srážka automobilu fatální následky. Psovi tedy můžete nasadit psí postroj, který lze připnout i do klasického bezpečnostního pásu. Dalšími možnostmi je pak umístit psa v autě do speciálního boxu či klece.
Ani do vlaku nesmíte se psem nastoupit nepřipravení. Malého psa můžete zdarma převážet v příručním zavazadle. U velkého psa musíme počítat s tím, že si připlatíte za jeho lístek. Nezapomeňte doma povinný obojek, vodítko a hlavně náhubek. Majitel psa má povinnost zajistit svého mazlíčka tak, aby neohrožoval ostatní cestující.
A máme všechno sbalené?
V případě, že se budete se psem rekreovat na území ČR, je zapotřebí jen řádně vyplněný očkovací průkaz. Pokud byste ale měli v plánu i jen malý výlet za hranice, je už potřeba, aby měl mazlíček platný Petpassport, obsahující všechny důležité informace. Psovi byste s sebou měli vzít také misku na vodu a na krmení. Krmení vezměte nejen na cestu, ale i dostatečné množství na dobu pobytu a do množství raději započítejte i drobnou rezervu. Na cestu je vhodné vzít také do láhve pitnou vodu, abyste mohli dát psovi napít i v případě, že na odpočívadle nebude možné načepovat čerstvou. Zapomenout byste doma neměli ani oblíbené hračky zvířete, deku a sáčky na exkrementy. Hodit se bude také starý ručník a papírové utěrky. Obojí využijete kdykoliv, kdy vás s mazlíčkem zastihne déšť či narazíte na blátivou cestu.
Berete si s sebou na výlet lékárničku? Přibalte ji i pro pejska
Chybu neuděláte, pokud k ostatním věcem pro pejska přibalíte navíc cestovní lékárničku pro psy. Dále byste se měli ujistit, že je váš pes chráněn proti vnějším parazitům. „Pokud majitelé psů preferují například spot-on pipety, ale plánují delší dovolenou, měli by si druhé balení koupit již před dovolenou. Zamezí tak riziku, že se jim přípravek později nepodaří koupit. Pokud tedy plánujete léto na chalupě, nezapomeňte přibalit také náhradní balení,“ doporučuje Červená.
Použití spot on přípravku s repelentním účinkem by měli zejména zvážit také chovatelé, kteří se psem cestují do jihoevropských zemí, jako je třeba Chorvatsko, Itálie, Maďarsko, ale už i Slovensko. Právě v těchto destinacích přenáší komáři onemocnění zvané dirofilarióza neboli srdeční a podkožní červivost. Bohužel toto onemocnění nikterak nebolí, takže se na něj může přijít až příliš pozdě a může mít už fatální následky.
S krmením opatrně
Některým psům nedělá cestování dobře. Je tedy dobré je nekrmit krátce před cestou. Vždy krmení připravte tak, aby měl pes několik hodin na jeho strávení. Stejně ale musíte počítat s tím, že se psovi v dopravním prostředku nemusí dělat dobře. Někdy potíže ustanou se štěněčím věkem, pokud ne, pořiďte pro svého psa zklidňující tablety.
Co zajistit před cestováním s kočkou?
Stejně jako pes, ani kočka nemůže v autě cestovat volně. Nejvhodnější pro její přepravu je box. Kočka se v něm bude cítit bezpečněji a bude klidnější.
I s kočkou lze cestovat vlakem, ale vždy musí být umístěna v boxu s nepropustným dnem. Výhodou je, že při dodržení správných rozměrů boxu můžete s kočičí členkou domácnosti cestovat úplně zadarmo.
Nezapomněli jsme na něco?
Ani balení věcí pro kočku se nevyplácí nechávat na poslední chvíli. Poctivá příprava vám ulehčí strasti na cestě. Kromě boxu je nutností dostatek pitné vody, miska, krmení na cestu a pobyt, hračky, jednorázové přebalovací podložky, cestovní záchod a kočkolit. Jednorázové přebalovací podložky mohou být při cestování nedocenitelnou náhradou kočičí toalety. Nechte je umístěné v boxu po dobu přepravy.
Co radí veterinář?
Ani kočky nedokážou vnějším a vnitřním parazitům vzdorovat samy. Pokud je vaše kočka zvyklá pohybovat se venku, pravděpodobně máte ochranu proti komárům, klíšťatům či blechám zajištěnou. Pokud jste ale zatím antiparazitní přípravek neřešili, rozhodně jeho výběr nepodceňte. A ani vnitřní parazity neberte na lehkou váhu a dodržujte pravidelnost v odčervování. I u koček platí, že byste jim měli podávat odčervovací tabletu pravidelně jednou za tři měsíce. Ideální ale je spíše zvíře odčervit až po návratu z dovolené.
Čím mám nakrmit kočku?
Dobrá příprava je základ. Zítra nadejde den D, a tak byste chtěli dopřát svému mazlíčkovi luxusní krmení. „Proč by si nemohl dnes užít, když ho zítra čeká hektický den,“ říkáte si možná. Opak je pravdou, v případě kočky musíte na vhodné stravování dbát důsledněji než v případě psů. Před delší cestou byste neměli kočku pět hodin krmit. Celý předchozí den kočce nabízejte pouze granule či jinou alternativu suché stravy. Lépe pak bude cestování snášet.
Na co nezapomínat? Pokud je teplo páníčkovi, bude i jeho mazlíčkovi Rok, co rok se média snaží připomínat, že delší pobyt v autě může mít pro psa v létě fatální následky. Přesto občas majitelé psů riskují jejich životy. Pokud opravdu potřebujete nechat psa v zaparkovaném autě, vždy dohlédněte na to, aby měl přístup k misce s vodou a auto bylo zaparkované ve stínu, s otevřenými okýnky. Auto opouštějte jen na nezbytně dlouhou dobu. Pokud má váš pes sklony k přehřívání, přibalte na cesty ještě chladicí vestu. Kočky se přehřívají mnohem rychleji než lidé Kočky se ochlazují pomocí zrychleného dýchání. Přitom dochází k odpařování vody na sliznici jazyka a ústní dutiny. Kvůli tomu jsou na přehřátí náchylnější mnohem více než lidé. Kočce je tak nutné zajistit chladné prostředí. Pokud se nám to nepodaří, první pomocí je ochlazení. Nedoporučuje se kočku polévat vodou, svůj úkol splní otření vlhkým ručníkem. Protáhněte si tlapky – všichni! Velmi důležité je při cestování pravidelné protažení – a to jak řidiče, tak i psího pasažéra. Pes se potřebuje občas proběhnout. Pokud není zvyklý na cizí prostředí nebo se nenacházíte na vhodném místě, nepouštějte ho ven bez vodítka. Stejně jako psům, ani kočkám se nechce trávit celý den v boxu. Vždy ale musíte mít na zřeteli skutečnost, že kočka je velmi plachá a v cizím prostředí by mohla mít tendenci utéct. Pokud máte kšíry a vodítko pro kočku, vezměte ji ven, jedině pokud bude bezpečně upnutá. Pokud vodítko nemáte, nechte ji protáhnout alespoň v autě. Zajistěte, že auto nikdo neotevře, aby se nestalo, že vám mazlíček uteče. |
Foto: pixabay.com/jasongillman; animalhealth.bayer.cz