Letní pohoda v podobě prázdnin a cestování se blíží. Abychom si cestování užili, musíme být připraveni i na nepříjemné situace v podobě typických letních nemocí a úrazů, které nás mohou postihnout a snažit se jim předcházet. Pomůže nám k tomu správně vybavená lékárnička a rady našich odborníků. Jak si vybavit lékárničku, pokud preferujeme přírodní léčbu? Která homeopatika jsou vhodná na typické letní neduhy? Více jsme se dozvěděli od MUDr. Elišky Bartlové.
Pozor na slunce
Vlivem intenzivnějšího slunečního záření v létě často dochází ke zvýšené citlivosti kůže na sluneční světlo, tzv. fotodermatóze, která může mít různé projevy např. kopřivku, zarudnutí a tvorbu puchýřků atp. Preventivně proti sluneční alergii a při přecitlivělosti na UV záření je vhodné užívat Hypericum perforatum 15 CH. Na alergické projevy na kůži vyskytující se převážně při pobytu u moře je dobrý homeopatický lék Natrum muriaticum 15 CH, který slouží i jako prevence recidivujících oparů u moře. Dávkování – preventivně 10 granulí 1x týdně před rizikovým obdobím a 5 granulí 1x denně během pobytu na slunci. Pokud chceme lék užívat jako prevenci oparů, je doporučeno dávkování 10 granulí 1x týdně, 3 týdny před odjezdem k moři.
Pokud se dermatóza již objeví, je vhodné např. homeopatikum Apis mellifica 15 CH, které pomáhá, pokud nás trápí drobná, svědivá vyrážka s růžovým otokem. Zlepšení nastává ochlazením postižených míst. Na zarudlejší plochy, vyzařující teplo je vhodný lék Belladonna 15 CH v dávkování 5 granulí každých 15 minut od úlevy. Oba zmíněné léky lze i střídat. Při výsevu sluneční kopřivky u moře, která má závažnější charakter, se užívá Muriaticum acidum 15 CH a Belladonna 15 CH, oba léky se střídají po 5 granulích 2-3x denně.
Nevolnost na cestách
Častým problémem během cestování bývá nevolnost a zvracení při jízdě v automobilu či jiném dopravním prostředku. „Na tyto problémy volím lék Cocculus indicus 9 CH, 5 granulí opakovaně v rytmu potíží a jeden den před cestou,“ říká Bartlová. Stejné dávkování je doporučeno i pro Tabacum 9 CH, léku na mořskou nemoc s pocitem na omdlení, žaludek jako na „vodě“. Zhoršení nastupuje otevřením očí, extrémním horkem, ale i chladem. Dochází k nevolnosti, bušení srdce. Zlepšení nastává na čerstvém vzduchu, nebo zavřením očí.
Úrazy na cestách
O letních dovolených dochází také často k úrazům při turistice a sportovních aktivitách. Arnica Montana 9 CH je základním lékem traumatismů a fyzické zátěže. Používá se při poraněních, pádech, úderech či zhmoždění. Zmenšuje bolesti, urychluje hojení. Preventivně je vhodné ji užívat při namáhavých sportovních výkonech.
Na poraněné šlachy, kotníky, zápěstí, především vyvrtnutí, kulhání a bolesti Achillovy šlachy je skvělým pomocníkem Ruta graveolens 9 CH. Pokud máme citlivé svaly na tělesnou námahu a vlhký chlad, je vhodné užívat Rhus toxicodendron 9 CH, 5 granulí 2-3x denně dle závažnosti stavu. Lék je vhodný na bolestivou ztuhlost svalů, ideálně tedy pro turistiku s batohem na zádech a stanováním v přírodě.
Zákeřná horečka
Jak si poradit s horečkou, která může souviset s akutním onemocněním nebo klimatickými změnami během cesty? Mezi základní homeopatika patří Aconitum napellus 15 CH, přípravek na vysokou horečku provázenou suchou kůží a intenzivní žízní. Belladonna 9 CH pomáhá při vysoké teplotě spojené s horkostí, zarudlou kůží a intenzivním pocením. Léky se podávají v množství 5 granulí po hodině, se zlepšením stavu interval mezi aplikací prodlužujeme.
Pozor na oteklé nohy
Během cestování nás mohou potrápit také tzv. těžké nohy. Dlouhé stání či sezení nebo pěší túry mohou vyprovokovat nebo zhoršit žilní nedostatečnost na dolních končetinách, která může vyústit až do skutečného onemocnění křečových žil. Potíže zahrnují pálení, otoky zejména okolo kotníků, pocity těžkých nohou či rozšířené žíly. Potíže vyvolává nebo zhoršuje teplo, delší nehybnost, obezita, těsná obuv či oblečení i hormonální antikoncepce. Na rozšířené žíly citlivé na dotek, kdy se i po lehkém dotyku snadno tvoří modřiny, je vhodný lék Hamamelis virginiana 5 CH, odpočinek a chladnější prostředí. Při výraznějším pocitu městnání, kdy si pacient stěžuje na pocit bolestivého pnutí žil, je ideální Aesculus hippocastanum 5 CH a studená sprcha na končetiny.
Vzdálené destinace
Pokud se chystáte do vzdálenějších destinací a poletíte letadlem, můžete se setkat s jet lagem, pásmovou nemocí. Ta je spojena s výkyvy nálad, nespavostí, narušením biorytmu, sníženou fyzickou i psychickou výkonností. Jak s ní nejúčinněji bojovat? Nejlepší léčbou bývá prevence. Jet lagu lze předcházet, pokud se již před dovolenou přizpůsobíte časovému posunu a zabezpečíte vhodný režim světlo-tma. Může vám pomoci i vhodná strava – je lépe jíst proteinová jídla ráno a sacharidová večer. Pokud vás již potíže postihnou je vhodné užívat už během letu Cocculus indicus 15 CH, který řeší ospalost, podrážděnost i určitou nevolnost.
Více užitečných rad najdete na www.svethomeopatie.cz.
Foto: ČTK/KEYSTONE/GAETAN BALLY