Zoo Ostrava je krásná a rozlehlá zahrada situovaná v lese. Je zde plno zeleně, potůčků a jezírek a co nechybí, to je několik hřišť pro dětské vyžití. Zoo byla založena v roce 1951 a do míst kde leží dnes, byla přestěhována v roce 1960. Je to druhá největší zoo v ČR. Její specializací je chov vzácných druhů lemurů.
V současné době je v ní chováno více než 270 druhů zvířat v 1300 kusech.
Pro děti je v Zoo Ostrava připravena dětská kontaktní zoo a dětské hřiště. Při návštěvě se lze také občerstvit či nakoupit suvenýry. Takže maminky nezapomeňte na tatínky ……
Zoo Ostrava se ucházela o ocenění Bílý slon 2017
Ve středu 16. května proběhlo v Kapucínském klášteře ve Fulneku slavnostní předání výročních cen soutěže Bílý slon 2017. Originální keramické sošky jsou oceněním za mimořádné chovatelské úspěchy a vybudování zajímavých expozic mezi českými a slovenskými zoologickými zahradami. Soutěž se koná již od roku 1994 pod záštitou sdružení Česká ZOO. Do 24. ročníku soutěže se přihlásilo 12 zoo sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) se 42 významnými odchovy. Jak dopadl letošní ročník?
Zoo Ostrava do soutěže přihlásila sedm vzácných odchovů těchto druhů:
lemur Sclaterův – kriticky ohrožený zástupce madagaskarské fauny chovaný v rámci UCSZOO pouze v Zoo Ostrava.
lemur mongoz – kriticky ohrožený zástupce madagaskarské fauny chovaný v rámci UCSZOO pouze v Zoo Ostrava.
slon indický – druh v přírodě ohrožený ztrátou přirozeného prostředí, hrozbou v chovech v lidské péči je nemoc sloní herpes.
kondor královský – nejpestřeji zbarvený kondor vzácně chovaný v zoologických zahradách, kde se jen ojediněle množí.
ara horský – v zoologických zahradách vzácně chovaný druh jihoamerického papouška, v ČR je k vidění pouze v Zoo Ostrava.
krajta písmenková – největší had Afriky s typickým skvrněním na těle připomínající egyptské hieroglyfy.
halančík kribský – rybka ze západní Afriky ohrožená pěstováním palmy olejné chovaná v rámci UCSZOO pouze v Zoo Ostrava.
Keramickou sošku za odchov sice Zoo Ostrava nezískala („konkurence“ mezi ostatními partnerskými zoo byla veliká), ale jedno ocenění si přece jen odvezla – Pavilon evoluce získal titul v kategorii Přestavba roku!
Do soutěže přihlásila zoo i tři stavby – Pavilon evoluce – moderní chovatelsko-expoziční komplex pro šimpanze a další zvířata západní Afriky, chovatelsko-expoziční zařízení pro želvy ostruhaté – třetí největší suchozemské želvy světa a Noční Tanganiku – expozici s převráceným světelným režimem prezentující africké druhy živočichů s noční aktivitou.
Zveme všechny na nádhernou podívanou. Návštěva zoo patří ke krásným zážitkům. Potěší nejen děti, ale i dospělé.
Text:Darina Zumrová
Foto: Zoo Ostrava/P.Vlček