K tomu, aby vaše vaření získalo další rozměr a poskytlo nový chuťový zážitek, stačí velmi málo. Místo těstovin, brambor či rýže sáhněte po tradičních, ale pro moderní kuchyni znovuobjevených potravinách.
Nebojte se luštěnin
Luštěniny by neměly v jídelníčku chybět, protože jsou bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny, minerálních látek a řady vitaminů. Mnozí se však bojí nadýmání, které jejich konzumace může způsobovat. Málokdo ví, že si lze dopřát luštěniny, které jsou lehce stravitelné a nenadýmají! Mezi ně patří například červená loupaná čočka. Můžete ji použít jako přílohu, připravit z ní skvělé karbanátky nebo nevšední curry, polévky a saláty. „Červená čočka je rychle uvařená. Pokud překročíte dobu varu a vaříte ji déle než 10 minut, stane se z ní kaše, což můžete využít jako plus a použít ji k zahuštění polévek a gulášů,“ radí Martin Moučka ze společnosti Foodish, českého výrobce potravin Arax. Další zajímavou luštěninou je cizrna, která chutná po oříšcích. Vařená je vhodná do polévek, salátů nebo do masových směsí, podávat ji můžete i jako hlavní jídlo například s česnekem a bramborami. Vynikající jsou pomazánky z cizrny, která poslouží i jako nevšední příloha. Oříškovou chuť mají také fazole adzuki, které jsou navíc zdrojem téměř všech esenciálních aminokyselin. Připravují se stejně jako ostatní luštěniny a vykouzlíte z nich skvělé polévky, pomazánky, kaše a obohatíte jimi saláty.
Vařte bez lepku
Lepek obsažený v obilovinách působí zdravotní problémy nejen celiakům, ale i u zdravých lidí může vyvolat alergické reakce a zažívací potíže. Proto není od věci vyzkoušet v kuchyni obiloviny, které lepek neobsahují, jsou lehce stravitelné a nabité vitaminy a minerálními látkami. Například taková Quinoa se po uvaření vyznačuje lehkou nadýchanou konzistencí a jemnou lehce oříškovou chutí. Můžete ji zkombinovat s jakoukoli zeleninou a kořením. Pokud ji smícháte s medem, ořechy, ovocem a mlékem, získáte zdravou, chutnou a energeticky bohatou snídani. Široké využití v kuchyni mají malé žluté kuličky – jáhly. „Vaří se jen 15 minut, tradiční je příprava sladké kaše, ale často se používají jako zavářka do polévky,“ říká Martin Moučka a dodává: „Chutně uvařené se dají použít jako příloha k zeleninovým, luštěninovým i masitým pokrmům.“ Uvařit si můžete také jáhlové rizoto, placičky nebo chutnou nádivku. Pokud potřebujete nabít energií, posílit imunitu a navíc se zbavit toxinů, zařaďte do jídelníčku pohanku. Uvaříte z ní nejen lahodné slané i sladké kaše, ale i rizota, nákypy či pomazánky. Z pohankové mouky určitě vyzkoušejte palačinky!
Super rychle hotovo
Co si budeme povídat, všichni bojujeme s časem a na jeho nedostatek se často vymlouváme i při vaření. Budete-li mít po ruce polentu, vymlouvat se nebudete! U nás se nejčastěji setkáme s instantní kukuřičnou polentou. Hodí se k masům, ale dobře si rozumí i se zeleninou, vynikající je po smíchání se sýrem typu parmezán, vytvoříte z ní lahodné a zdravé knedlíky či placky. Podle Martina Moučky je navíc velmi sytá – k zahnání hladu postačí i velmi malá porce. Doba přípravy závisí na typu polenty – instantní je hotová za 5 minut. O trochu víc času strávíte přípravou bulguru, který se dělá podobně jako rýže – propláchnete ho pod tekoucí vodou, dáte vařit do osolené vody a za čtvrthodiny je hotovo. Skvěle ladí se zeleninou a houbami. Připravíte z něj různá rizota, karbanátky nebo nádivky – telecí řízek s bulgurovou nádivkou se u vás doma stane hitem. Další „rychlovkou“ pro vytvoření neomezeného množství chutných pokrmů, je kuskus. Stačí ho zalít vřelou vodou, nechat odstát a po deseti minutách můžete nabobtnalý kuskus použít jako přílohu nebo základ do salátů. Smícháte-li kuskus se zeleninou a masem, získáte skvělý hlavní chod, ale hodí se i do zapékaných jídel a pochutnáte si i na jeho sladké verzi, stačí jej smíchat s medem, ovocem, oříšky, rozinkami nebo i trochou čokolády.
Foto: Profimedia, Arax