Jarušku Sedláčkovou, jogínku, učitelku a majitelku studia Grainspace, už znám pár let a optimismus z ní vyzařuje jaro – nejaro. Myslím, že právě ona je tím pravým člověkem, který vám pomocí jógy tenhle krásný roční čas ještě více rozsvítí. Tak jí tedy předávám slovo…
Jaro je tu. Je to čas, kdy by měl člověk nechat staré odejít (a to nejen sníh) a novému dát možnost rozpučit se, rozmnožit se, rozkvést… Jógová praxe nabírá nový rozměr a může nám v tomto počasí jít naproti a ohoblovat naši energii po lehce hrubé zimě, s možná ještě „hrubější“ stravou, kterou jsme své tělo občerstvovali. Fyzické tělo potřebuje vyladit, zregenerovat a opečovat. Zaměřme se na jemnou, ale účinnou. Na jaře je totiž tendence ztrácet trpělivost a rychle měnit jemnou jógovou praxi ve zrychlené pozice, ideálně už v tílku. Neskákejme do léta v žádném slova smyslu. Zkusme ještě nechat klouby trpělivě v teple a vymazleme si naši osobní sádhanu prostředím, kde praktikujeme a záměrem, který do praxe vkládáme. Zapomeňme na výkon a dovolme tělu probouzet se ze zimy pomalu. Ušitá jarní sestava bude mít na vaši fyzickou základnu trvalé a především uspokojující následky, vedoucí k radosti, prohřátým kloubům, obroušeným tělesným hranám a jemně vás připraví na léto.
Krok 1: Čistý úklon aneb štíhlý pas
V sedu na hýždích si s nádechem zvedněte obě dvě paže vzhůru k nebi, a do výdechu se ukloňte do pravé strany tak, že se zapřete za pravou dlaň, lehce do ni zatlačíte, tím se usadíte a zakořeníte přes obě sedací kosti do jógamatky symetricky. Nechejte nejdelší klíční kosti na světě, měkkou břišní linii, svobodná ramena, zuby a řitní oblast. S každým výdechem ucítíte protažení v levé polovině těla a mačkání, čímž tvarování pravé poloviny těla do krásně atraktivních křivek. Prodýchejte na 5 dechů a poté vyměňte. Pozice nejen krásně tvaruje, ale především protahuje linii srdce, harmonizuje, revitalizuje, činí systolu a diastolu spokojenější ve své ozvěně, ulevuje zádům od bolesti a ramenům od strastí, aktivuje trávení a krmí ledviny, čímž dodává energii celému tělu. Aktivuje i lymfatický systém, což je na jaro velmi vhodná očista pro naše rozzáření a prozáření.
Krok 2 – Jemný předklon pro ploché bříško
V sedu na hýždích si natáhněte nohy před sebe a lehce otevřete chodidla od sebe. Jemně zatlačte na paty, usaďte se do obou půlek nastejno. S nádechem vzpažte a do výdechu začněte se pomalu předklánět od hrotů pánve. Až poté ukládejte břicho k nohám, hrudník a povolte korunu hlavy. Změkčete výraz v obličeji a paže jen tak odložte vedle svých nohou dlaněmi nahoru. Nedriblujte v pozici, nechejte dech, ať vás uvolní do vašeho maxima bez úsilí. Prodýchejte na 8 dechů. Pozice protahuje celou zadní linii těla. Činí krok vědomější a záda rovnější. Aktivuje celý břišní lis, čímž napomáhá po zimě strávit, co už do jara nepatří. Prokrvuje obličej, aby se muchlal už jen radostně z pohledu do slunce.
Krok 3 – Šetrný záklon aneb hlubší dech
V sedu na patách si sedněte tak, aby paty byly přesně na středu půlek, nárty prodloužené do dálky a prsty u nohou maximálně roztažené. Jestli cítíte v pozici kolena, vypodložte je dekou. Zapřete se pěstmi za sebou. S nádechem otevřete oblast srdce a plic, změkčete bedra, zatlačte do pěstí a s výdechem se v pozici zkuste zabydlet. Pokud je krční část páteře v pořádku, zakloňte hlavu, jinak nechejte bradu na hrudní kosti. Prodýchejte na 5 dechů. Pozice zkvalitňuje dech do jeho hloubky, čímž velmi vykrmuje každou molekulu našeho já. Činí paže silnější,štítnou žlázu aktivnější a srdce radostněji tepavé.
Krok 4 – Příjemné odložení těla a strachu
V sedu na patách se s výdechem pomalu trupem odložte na stehna, povolte čelo na podložku a natáhněte paže před sebe. Prodýchejte na 5 až více dechů. Pozice navozuje pocit bezpečí, nechává strachy žít si jejich příběh už bez vaší účasti. Zlepšuje trávení a ulevuje zádům od bolesti. Uběhaným a uspěchaným nohám přináší klid. Navozuje do každého dechu pocit, že jsme máslem rozpouštějícím se na slunci. Pokud budete mít pocit nenakrmenosti v ásaně, nebojte se zůstat tak dlouho, jak si vaše fyzické tělo a možná i duše žádá, rozhodně si neuškodíte.
Krok 5 – Blažená rotace aneb hobluji již nechtěné
V sedu na hýždích si odložte pravou patu k hýždím a uvolněte koleno do strany. Zapřete si levé chodidlo za pravé koleno nebo před něj, jak vás klouby pustí. Nechejte je, ony si samy řeknou. Posaďte se do obou půlek rovnoměrně. S nádechem vzpažte a do výdechu se přetočte šetrně a opatrně do pravé strany, zapřete levý loket za levé koleno a jemně se od něj odtlačte. Pravá bříška prstů zabydlete za sebou. Hlavu přetočte směrem dozadu, ale stáhněte ambice brady. Změkčete výraz v obličeji, zuby a řitní otvor. Prodýchejte na 5 dechů a poté vyměňte zakotvení nohou a přetočení trupu. Pozice ždímá nepotřebné v nás od usazené stravy po emoce. Ladíme vše, co po zimě potřebujeme nachystat na léto a hrubá neekologická energie už není naším nájemníkem.
Autor: Jaruška Sedláčková
Foto: fotoraf.cz