Letní prázdniny se pomalu chýlí ke svému závěru a startují přípravy na nový školní rok. Nástup žáků do školských zařízení znamená nápor také na jejich imunitu. Jak posílit přirozenou obranyschopnost těla? Vyzkoušejte některý z našich tipů!
Imunita je zjednodušeně řečeno obranný systém těla, který nás pomáhá chránit před působením patogenů a toxinů. Náš organismus je neustále vystaven působení virů, bakterií, plísní a parazitů z okolí, proto jsme od narození vybaveni schopností se proti těmto jevům chránit. Schopnost těla bránit se je individuální a ovlivňuje ji mnoho faktorů. Ve zbrojení proti nežádoucím látkám mu však můžeme pomoci. Jak? Vyzkoušejte následující tipy!
- Pestrá a vyvážená strava
O zdravém stravování se toho namluvilo už hodně, ale jak jste na tom s jídelníčkem právě vy? Zkuste si vzít do ruky tužku a papír a poctivě si zapsat, jak vypadá denní stravování vás i vašich dětí. Opravdu je v něm dostatek ovoce a zeleniny, bílkovin a vlákniny? Zejména v chladnějších měsících roku je dobré zvýšit příjem potravin obsahujících vitamíny, omezit pojídání sladkostí, sladkých nápojů a nezdravých tuků. Zdravá strava totiž přispívá k tomu, abychom byli fit a odolnější.
- Pitný režim
Také dostatečný přísun tekutin hraje roli pro dobrou obranyschopnost těla. Důležité ale je, co pijeme. Ideální je kombinace vody, minerální vody a neslazeného čaje (ovocného nebo typu rooibos).
- Dostatek pohybu
Pohyb na čerstvém vzduchu posiluje svaly, kosti a schopnost bránit se proti virům a bakteriím. Fyzická aktivita nemusí být extrémně namáhavá. Hýbat se bychom se měli hlavně pravidelně, a taky se u toho alespoň trochu zapotit.
- Kvalitní spánek
Malé děti předškolního věku potřebují spát v průměru 9–12 hodin denně. S přibývajícím věkem se tato potřeba snižuje. Školákům stačí 8–10 hodin, u mládeže a dospělých je to ještě o hodinu méně. Během nočního spánku se naše tělo zklidní a imunitní systém je velmi aktivní, i proto se říká, že spánek léčí. „Zásadní je u spánku také jeho kvalita. Zdravý spánek lze podpořit omezením obrazovek – tato zařízení by se měla vypínat alespoň hodinu nebo dvě před spaním. Vhodné je nastavení světla obrazovky podle okolního prostředí, ve tmě by se měl jas obrazovky snížit, což je šetrnější k očím, a také nastavení, které posouvá barevnost displeje ve večerních a nočních hodinách k teplejším barvám, které jsou pro oči příjemnější a zaručují lepší spánek. Spát by se mělo v dobře větrané a chladnější místnosti, ve tmě a tichu. Důležitá je také pravidelnost spánku, tj. vstávání a usínání ve stejnou dobu,“ upozorňuje PharmDr. Ivana Lánová.
- Naučit se mít stres pod kontrolou
Méně stresu, nestresovat se… To se snadno řekne, ale hůře provádí. Stres má v našem životě své místo. V pravěku pomáhal zachraňovat životy, dnes je tato funkce upozaděna, ale stres nám v životech zůstal. Co se v těle děje při stresové reakci? Srdce buší rychleji a organismus se aktivuje na útok či útěk. Pokud tento jev trvá dlouhodobě, může oslabovat imunitní systém. Se stresem je třeba naučit se pracovat, mluvit o něm a vyzkoušet dechové či zklidňující techniky, které pomohou mysl a potažmo i tělo uklidnit.
- Otužování a vhodné oblečení
Zvyknout tělo na chlad je další z metod, jak udržet imunitu v kondici. Otužování se těší velké popularitě a na konci léta je nejvyšší čas s ním začít. Není nutné děti polévat ledovou vodou. Stačí začít s chladnější sprchou a postupně teplotu snižovat podle toho, co dítě snese. Proti nachlazení je důležitá i volba oblečení. V přechodovém období může být rozdíl denních teplot vysoký, proto je na to třeba myslet a ráno přidat dětem vrstvu oblečení navíc.
- Prevence
Pečlivě si umýt ruce teplou vodou a mýdlem, kýchat do rukávu nebo do kapesníku, a ne volně do prostoru či v době vlny respiračních onemocnění omezit návštěvy míst s vysokou koncentrací lidí. I to jsou jednoduché způsoby, jak snížit zátěž imunitního systému a zároveň ochránit okolí.
- Doplňky stravy
V boji za lepší obranyschopnost těla mohou pomoci i doplňky stravy, které pomáhají tělo posilovat. V první řadě je to vitamín C, pomáhá zvyšovat tvorbu bílých krvinek, které jsou jedním z hlavních obranných prostředků organismu proti nemocem. Nasadit je ho vhodné ještě před nástupem do školy. Dále jsou to betaglukany, přírodní prostředky získané izolací z hub, jenž podporují přirozenou obranyschopnost těla. Pomoci mohou i přípravky s obsahem kurkumy, která má protizánětlivé, antioxidační, antivirové a protibakteriální účinky.
Zdroj: Benu, Blendea, ZDF foto: Depositphotos